Ако навистина се сакаш себеси, почни да ги правиш овие работи

Што е љубовта кон себеси? Еве ја најпрецизната дефиниција која сум ја сретнал. Љубовта кон себеси е заинтересираноста за развој.

Го свртувам вниманието на развојот, не на комфорот и смирувањето на своите емоции затоа што тоа доведува до деградација. Задоволството се формира од два збора – задоволство и волја. Значи, ако навистина се сакаш себеси, почни да ги правиш овие работи:

Почни да ги решаваш своите проблеми

Напиши ги сите твои проблеми на лист и напиши колку време веќе постојат. А многу од нив одамна можеле да бидат решени. Зошто се мразиш себеси? Зошто повеќе сакаш да ја криеш главата во песокот и да го влечеш тој терет со години? Размисли и одговори си на себеси.

Престани да се сожалуваш себеси

Ако сфатиш дека тоа ќе ти помогне да станеш подобар – направи го тоа. Ладниот туш е непријатен. Утринскиот џогинг те доведува во зоната на нелагодноста. Но, само така ќе растеш и ќе се развиваш.

Стави ја својата среќа во прв план

Не можеш да ги сакаш другите ако не се сакаш себеси. Твоите блиски ќе добијат многу повеќе од тебе ако си посилен. А ако се жртвуваш за другите, тогаш можеш да дадеш само мал процент од својот вистински потенцијал.

Почни да ги приметуваш своите победи

Прво напиши го сето она што си го постигнал. Направи од тоа дневник на лични постигнувања. Потоа, секој ден, на крајот од денот запиши ги своите победи во дневникот на постигнувања. За една година ќе станеш одличен творец.

Престани да спиеш на јаве

Поставувај си го ова прашање на себеси наутро, напладне и навечер. И давај си јасни и свесни одговори. Животот на автопилот ќе те доведе до тоа да во стварноста сфатш дека си го проживеал животот залудно. Разбудувај се себеси што е можно почесто и менувај ги своите постапки ако одговорите по тоа прашање не те задоволуваат.

Престани да се обидуваш да го контролираш она што е вон твојата контрола

Околу тебе има многу информации. А 99% воопшто не се однесуваат на твојот живот. Бидејќи не можеш да влијаеш на нив, размисли за тоа  на што можеш ти да влијаеш и почни да влијаеш. А на останатото заборави.

Заврши со фокусирање на црното

Во природата сè е дуално. Дури и ако имаш проблем, секогаш нешто бело и позитивно постои во него. Ако не друго, барем можноста да го надминеш проблемот и да станеш посилен. Така секогаш и секаде, барај плусови – размислувај за нив, развивај ги . И тие ќе те издигнат на врвот.

Заборавете на своите недостатоци

Сфати го ова: недостатоците се отсуство на природните склоности. Значи, колку и да ги развиваш, сепак ќе изгубиш од оние кои ги имаат тие склоности. Дури и ако тие малку тренираат. Почни да го развиваш она во што ти си моќен.

Престани да го работиш тоа што не ти се допаѓа

Пронајди ги варијантите кои „ти лежат“. Ако не ти се допаѓа работата, промени ја. Ако не сакаш да трчаш, тогаш купи ролери, почни да пливаш или качувај се по карпи. Запамти, ако го правиш тоа што не ти се допаѓа, во тој момент едноставно се мразиш себеси.

Не го прави тоа што те нервира

Напиши список на работи кои ги правиш а потоа исфрли ги оние што не ти помагаат да бидеш подобар. Потоа, додај го на списокот она што води кон твојот развој. И почни токму тоа да го правиш.

Извор: http://www.transurfing-real.ru/2018/02/blog-post_867.html

Превод: Розета Паскали

1,545 Comments on “Ако навистина се сакаш себеси, почни да ги правиш овие работи”

 1. community bridges casa grande environments xnalara , community person synonym. community action agency fort lauderdale order lyrica side effects of lyrica , positive quotes en espanol community action davenport iowa community america credit union login , positive feedback differs from negative feedback in that positive feedback notes? community bank queensbury ny positive words beginning with d, positive words starting with x to describe a person community health center dublin va.
  community bridges nh jobs , community bridges phone number community college meaning community action decatur al.

 2. office suite for apple mac drawing program website to buy Autocad software office software for mac free. microsoft office visio software free download free office suite for mac os engeeeneringu#$sssaunnplus , income tax software 2020 kerala. office software for mac, photoshop cc 2020 software free download amd radeon software adrenalin 2020 best settings snagit 2020 software key. software events 2020 autocad 2020 software price, free nas software 2020.

 3. pharmacie ouverte caen pharmacie de garde rue de lyon marseille pregabalin dosage for back pain , pharmacie des ecoles boulogne billancourt pharmacie de garde aujourd’hui fos sur mer . pharmacie bordeaux test covid pharmacie gregoire avignon horaires , generique de medicament therapies of schizophrenia pharmacie leclerc ile rousse grande pharmacie aix en provence . pharmacie paris masques pharmacie boulogne billancourt , pharmacie beffroi amiens pharmacie angers sud . pharmacie aix en provence saint jerome pharmacie argenteuil val , pharmacie angers ney pharmacie brest liberte pharmacie leclerc tignieu therapie de couple haute garonne . pharmacie toulouse therapie de couple poitiers , pharmacie angers ouverte dimanche pharmacie de garde marseille 10 mai 2020 . pharmacie aix en provence petit nice pharmacie de garde marseille 13007 , therapie cognitivo-comportementale sur internet (tcci) medicaments antidepresseurs pharmacie de garde aujourd’hui agen pharmacie de garde quissac .

 4. My spouse and i have been so glad Louis could finish up his investigations with the ideas he got out of your weblog. It’s not at all simplistic to just happen to be giving away hints some people have been selling. Therefore we understand we now have you to appreciate because of that. The type of illustrations you have made, the straightforward website menu, the relationships your site help to engender – it’s many impressive, and it is facilitating our son in addition to our family reason why that concept is enjoyable, and that’s pretty important. Thank you for everything!

 5. My wife and i ended up being very satisfied Ervin managed to finish up his studies while using the ideas he gained out of your blog. It is now and again perplexing to simply possibly be giving away points that many the others have been selling. We figure out we’ve got you to appreciate because of that. The specific illustrations you made, the simple site menu, the friendships your site make it easier to engender – it’s all impressive, and it’s leading our son and the family understand the concept is entertaining, and that’s truly vital. Thank you for everything!

 6. My spouse and i got quite delighted Chris managed to finish off his analysis via the precious recommendations he obtained while using the blog. It’s not at all simplistic just to possibly be releasing facts that many people have been selling. Therefore we acknowledge we have got the writer to appreciate for this. The entire illustrations you have made, the straightforward site menu, the relationships you will give support to create – it’s got all exceptional, and it’s making our son and us do think the topic is fun, and that is wonderfully pressing. Thanks for everything!

 7. Thanks for all your valuable hard work on this website. My aunt loves working on internet research and it’s simple to grasp why. Most people hear all about the lively means you make valuable guides by means of your web blog and as well as improve contribution from some other people on that concept plus our favorite daughter is in fact becoming educated a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You’re carrying out a brilliant job.

 8. I needed to post you the little observation in order to say thanks a lot again regarding the beautiful methods you’ve shown on this website. This is really pretty open-handed of you to grant freely just what many people could possibly have marketed for an ebook to end up making some money on their own, particularly seeing that you could have tried it if you ever decided. These pointers in addition acted to provide a fantastic way to fully grasp that the rest have similar keenness the same as my own to understand a good deal more with regards to this condition. I believe there are several more pleasurable times ahead for many who take a look at your website.

 9. I simply wanted to type a simple remark so as to express gratitude to you for all the splendid recommendations you are sharing on this site. My incredibly long internet research has at the end been paid with good quality content to go over with my companions. I would repeat that many of us site visitors actually are unquestionably lucky to be in a remarkable place with very many brilliant professionals with helpful points. I feel pretty fortunate to have discovered your entire webpages and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks once more for all the details.

 10. A lot of thanks for all of your labor on this web page. Betty really likes participating in research and it is obvious why. All of us notice all relating to the dynamic ways you provide both useful and interesting techniques through your blog and as well attract contribution from visitors on this topic so my child is without question being taught a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one doing a glorious job.

 11. My wife and i got absolutely thrilled when Edward could complete his homework from the ideas he grabbed from your web site. It is now and again perplexing just to be releasing information which often the rest could have been trying to sell. And now we acknowledge we need the blog owner to be grateful to because of that. The type of illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you will make it possible to foster – it’s got everything powerful, and it’s really facilitating our son in addition to our family imagine that the topic is cool, which is extraordinarily vital. Thanks for everything!

 12. I as well as my buddies have been going through the excellent points located on your web site and then all of the sudden got a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for them. All the guys had been for that reason passionate to see all of them and already have extremely been having fun with them. We appreciate you simply being so helpful and for deciding on these kinds of important subjects most people are really eager to understand about. Our own honest regret for not saying thanks to sooner.

 13. pharmacie ouverte wasquehal therapie de couple islam what are the side effects of atorvastatin , pharmacie auchan petite foret pharmacie auchan strasbourg . pharmacie herboristerie annecy inhalateur pharmacie lafayette , pharmacie rue valmy brest therapie jalousie pharmacie rouen pharmacie franco argenteuil . pharmacie lafayette brest rue de lyon therapie comportementale et cognitive stress , pharmacie angers doutre pharmacie amiens place gambetta . pharmacie auchan chatellerault pharmacie rue valmy brest , therapies innovantes definition pharmacie capucins angers pharmacie yerville pharmacie de garde boulogne . pharmacie de beaulieu wattrelos pharmacie amiens ouvert dimanche , pharmacie en ligne port gratuit pharmacie de garde marseille 13011 aujourd’hui . medicaments pour grossir pharmacie thiault bourges , pharmacie lafayette wikipedia act therapy kelly wilson pharmacie de auchan woippy Г  quelle heure Г§a ferme pharmacie de garde marseille ouverte la nuit .

 14. office software gratis drawing program website to buy Autocad software delphi software 2020 download. oppo a5 2020 software update download office design software for mac engeeeneringu#$sssaunnplus , 2020 outback software update. good free office software, office for mac software geeks best office hoteling software office software for macbook pro. win10-radeon-software-adrenalin-2020-edition-19.12.2-dec12 software music 2020, software competition 2020.

 15. best antivirus software 2020 free drawing program website to buy Autocad simple cutting software x 2020. simple cutting software x 2020 law office software for mac free tax software 2020 canada. 2020 design software trial engeeeneringu#$sssaunnplus , free music software 2020 free music software 2020 software awards 2019. office software specialist job description software similar to 2020 design, software outlook 2020.

 16. Free 3D online football simulator Be the first racing car to cross the finish line in this fun, fast-paced cartoon style game, Renzo Racer! The gamer in you will enjoy this rally game with realistic physics, so get on board now! Copyright ownership belongs to Beyond Games, shall not be reproduced , copied, or used in other ways without permission. Otherwise Beyond Games will have the right to pursue legal responsibilities. Game Development Stack Exchange is a question and answer site for professional and independent game developers. It only takes a minute to sign up. https://tmcs.site/community/profile/dakotarider4543/ This code was discovered on May 11, Speaking of rewards, this Dragon Raja CD Key gives a pet gift pack that features gold, direction genes, evolution genes, and special nutrients — all the stuff that you would need in pet development. Redeem this gift code or CD Key before it expires. This gift pack features gold coins, direction genes, evolution genes, and special nutrients. Basically the stuff that you can use in upgrading pet. Forbes is a global media company, focusing on business, investing, technology, entrepreneurship, leadership, and lifestyle. Tobacco consumption. View all 62 consumer vehicle reviews for the Toyota Corolla on Edmunds, or submit your own review of the Corolla. Guides for Citing Sources. Mla CD key 6 CD code tagalog. Learn how to use Norton product key. For instructions on how to use your Norton product key, select one of the following depending on your situation: If you do not know how to find your product key, see Find your Norton product key.

 17. Hey There. I discovered your blog the use of msn. This is an extremely neatly written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful information. Thank you for the post.

  I will certainly return.

 18. Этот аромат воплощает женственность и чувственность. Шедевр парфюмерного искусства пленяет сердца и будоражит фантазию. Эротичный и нежный, L’Extase поражает переливами пьянящего шлейфа. Нежность розовых нот подчеркивает интимность и сокровенность женских желаний, а страстные восточные аккорды подогревают полет фантазии. Знойный L’Extase заставит окунутся в мир сладкий фантазий и любовной игры. Пионские страсти Женские духи с феромонами Love Spray №6 (спрей), версия аромата Green Tea (Elizabeth Arden) Парфюмированная вода столь чуткая, что входит в элитарную классификацию и от этого пункта медленно переходит в пряно-восточные группы незыблемых ароматов.
  https://surat.indiaolx.com/user/profile/471622
  Вообще, пользоваться попперсами следует тогда, когда очень хочется по-настоящему расслабиться и получить максимальное удовольствие от взаимных ласк со своим партнером по время полового акта. Попперсы по своей сути являются соединениями летучей жидкости, которые произведены из нитратов.  Классический попперс AMSTERDAM special 15ml во время отдыха в клу… Выше представлена общая информация о том, как происходит действие попперсов и сколько оно длится. Но сила и продолжительность эффекта могут отличаться в зависимости от пола и особенностей организма, и определить какая марка подойдет именно Вам, можно только на основании собственного опыта применения.

 19. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 20. After checking out a few of the blog articles on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and let me know what you think.

 21. Iím amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog thatís both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

 22. I’m more than happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to check out new information in your web site.

 23. Hello there! I could have sworn Iíve been to your blog before but after looking at some of the articles I realized itís new to me. Regardless, Iím certainly happy I stumbled upon it and Iíll be book-marking it and checking back often!

 24. An earlier console from US games specialist Milton Bradley put the processor inside each game cartridge. That might have kept the platform cost down, but it made the games themselves more expensive and/or shrank your potential margins on them. More: 16 Game Boy Games We Remember Playing… But Can’t Remember The Names Of https://homepages.shu.ac.uk/~b8042747/wordpress/community/profile/josettegallo588/ Sue the Real – The Brazil-based studio was founded by Raquel Motta and Marcos Silva with the aim of creating emotional and socially impactful interactive experiences through Afro-Brazilian themes. Their in-development rhythm game, One Beat Min, connects music, urban culture and diversity through a colorful and creative gameplay experience.

 25. A highly requested article, we’ll teach you how to find a replica Balenciaga Handbags dealer you can actually trust.

 26. Pingback: discount viagra
 27. Pingback: viagrahati.com
 28. Pingback: cialis online
 29. Pingback: cialis shop