Децата ги избираат своите родители

Пред раѓање, душта на секој од нас избира слика или дизајн според кој потоа ќе живее на земјата, и го прима сопатникот кој ќе не води, дајмон, кој е единствен и карактеристичен за нашата душа.

Меѓутоа, кога ќе дојдеме на свет, сето тоа го забораваме и веруваме дека сме дошле празни. Дајмонот е она кое не потсетува на содржината на нашата слика, на елементот со одбран дизајн. Значи тој е носителот на нашата судбина.

Според Плотин (205-270 после Христос), најголемиот неоплатонистички филозоф, го избираме телото, родителите, местото и животната состојба кои ни одговараат на нашата душа и кои, како што кажува митот, одговараат на нејзините потреби. Мојата животна состојба, вклучувајќи го моето тело и родителите кои можеби би сакал да ги отфрлам, се дирекно избрани од страна на мојата душа и, ако сега изборот ми се чини несфатлив, тоа е затоа што сум заборавил“.

(цитат од книгата: „Кодот на душата“, Џејмс Хилмен)

Дали некогаш сте помислиле дека сте ги избрале родители пред да дојдете на овој свет? Со оглед на тоа дека на полето на реинкарнацијата постојат различни мислења, постојат многу учители и духовни струи кои овој избор и го припишуваат на личната волја.

Дали се работи за индивидуален избор, под влијание на некои околности и однесувања усвоени во претходните животи или други присуства, не е познато. Но едно е сигурно, барем за оние кои се занимаваат со овие прашања: нашите родители се резултат на нашиот избор.

Мисли на Џејмс  Хилмен

Психоаналитичарот Џејмс Хилмен, тврди дека тоа според кое треба да се разликуваат нашите животи, е печат кој го носиме во себе или слика на она што навистина сме, избрано пред доаѓање на овој свет. Тоа е нашата судбина која е, со оглед на тоа во што веруваме, резултат на свесен избор. Всушност, овој концепт има свои корени во далечното минато, сетете се само на митот од Платоновата „Република“. Дури и неоплатонистичкиот филозоф Плотинус ја изнел теоријата тврдејќи дека сите си го избираме телото, родителите, местото и животната состојба погодна за душата.

Во оваа перспектива нашата инкарнација е плод на судбината која веќе е присутна и овој избор, според Платон, ја вклучува и слободната волја и потребата, кои на крај се совпаѓаат.

Идејата дека душата избира каде и како се инкарнира, се наоѓа во многу источни филозофии и религии, поаѓајќи од хиндуизмот во кој духовниот принцип наречен Шива, е претходница на физичкиот облик. Очигледно реинкарнацијата на Шива во човечка состојба не е случајна, туку е резултат на принципот на причини и последици според законот на Кармата: „Го жнееме она што сме го посеале. Доброто семе дава добри плодови; лошото семе, лош плод. Секоја работа, колку и да е мала, предизвикува ефекти врз нас“.

Теоријата на Роберт Шварц

„Познатиот предавач Роберт Шварц, автор на книгата „Храбри души“, е еден од многуте кои се согласуваат со оваа теорија. Тој кажува дека ние однапред го програмираме своето постоење, вклучувајќи ги и предизвиците, да ја урамнотежиме кармата и подобро да се запознаеме:

,,Програмите кои ги работиме пред да се родиме се опширни и детални, вклучувајќи го и изборот на животните ситуации. Ние ги избираме своите родители (а тие не бираат нас), каде и кога ќе се инкарнираме, училишта во кои ќе учиме, куќи во кои ќе живееме, луѓе кои ќе ги запознаеме и односи кои ќе ги воспоставиме.

Ако некогаш сте имале чувство дека некој веќе сте го познавале а всушност само што сте го запознале, можеби всушност таа личност била дел од вашето пренатално програмирање. Кога некое место, име или слика ви се чинат необично познати кога прв пат ќе ги видите или чуете, често е нејасно сеќавањето на она за кое се разговарало пред инкарнацијата. Во многуте сесии на програмирање го користиме името и примаме физички изглед кој ќе го користиме по раѓањето. Тие пракси ни помагаат да се препознаеме на физичко ниво. Чувството “deja vu” често со право се однесува на нешто што се случило во минатиот живот, но многу пати тоа е сеќавање на пренаталното програмирање.

Кога ќе влеземе во земната димензија сѐ забораваме, и пред инкарнацијата знаеме дека ќе ја претрпиме оваа самоиндуцирана амнезија. Важен е фактот дека личноста е обдарена со слободна воља. Од таму, можно е да се спротивставиме или да ги прифатиме животните искушенија. Земјата е фаза во која личноста прифаќа или отстапува од сценариото кое е напишано пред раѓањето. Избираме како да реагираме со лутина и горчина или со љубов и сочувство. Кога ќе препознаеме дека сме ги планирале тестовите на својот живот, изборот станува јасен и многу полесен“.

Имајќи го тоа во предвид, родителите не се ништо повеќе од делот на програмот избран пред доаѓање на свет. Обрасците кои ги наследуваме од нив се вид на обуки чија крајна цел е да не научат да го живееме својот пат. Заради тоа децата и родителите би требало да си помагаат едни на други за да ги надминат предизвиците, блокирањата и пречките кои на некој начин ги врзуваат.

Фактот дека имаме погубни или непријатни семејни ситуации, е само привидно негативен бидејќи е во суштина само теретана за душата. Со помош на поуките од тие искуства можеме да се ослободиме од образецот на кој сме  заробеници, при тоа откривајќи ги своите автентични таленти, слабости  и вештини. Заради тоа често во тешкотиите ја пронаоѓаме силата за промена.

Со спојување на различни делови откриваме кои сме, нашата вистинска природа. Но за да успееме во тоа, клучно е да се разбере дека сме директори а не само жртви на околната реалност. Ако сме ги избрале своите родители наместо други, тоа не е случајно, ние тоа сме го сториле, бидејќи само со нив сме можеле да научиме одредени работи и меѓусебно да ги размениме учењата.

Кога наместо тоа размислуваме како жртви, со прст покажуваме дека ги обвинуваме за сѐ што не сме успеале да постигнеме. Секако, тоа не е лесно да се разбере, особено ако постојат сложени ситуации, но само со превземање на својот дел од одговорноста можеме да ги промениме работите. Бидејќи, само ако себеси се сметаме за директор на својот живот, тогаш можеме да ја повратиме изгубената сила, онаа која ни овозможува промена на подобро.

Иако оваа логика се однесува на сите меѓучовечки односи, односот со родителите е посебно длабок и испреплетен со љубов. Затоа првиот чекор што треба да се преземе за да ја повратиме силата е да им простиме, да ги прифатиме онакви какви се и да сфатиме дека не се овде случајно.

Внатрешното дете, кое поминува низ овој процес на свесност, веќе не е луто, веќе не се чувствува исклучено, туку вредно за внимание и љубов. Тоа е творец, тоа е нашата пробудена сила.

Вреди да се размисли за тоа!

Превод на текстот: https://www.eticamente.net/49483/sono-i-bambini-a-scegliere-i-propri-genitori.html

Превод и обработка: Розета Паскали

4,034 Comments on “Децата ги избираат своите родители”

 1. Download Crypto Casino 1. Bug fix: errors on the front and some other pages when the slots game is disabled. View Demo. Download Crypto Casino v1. Download you will receive exactly the same. If you have problems downloading Crypto Casino – Online Gaming Platform, please contact us and we will be doing everything possible to solve the problem as soon as possible. Casino765 Spin Sorceress Crypto Casino is a platform, where people can play online games (such as slot machine, blackjack, roulette, video poker and others). Games results are guaranteed to be absolutely random by using provably fair technology (based on strong cryptographic algorithms). Your email address will not be published. Required fields are marked * This is an application for anyone who wants to quickly start a private online gaming business (independent entrepreneurs or small organizations) but does not have the time or money necessary to build a tailor-made solution or to purchase expensive casino software packages from other vendors. http://griffinhaqf219764.worldblogged.com/4811627/paysafecard-gambling-sites-for-dummies The white horse will award 10, sollicitudin lectus sed. Wild Flash Casino evens features live casino play for select amount of table games, convallis desto. Three green cards grant you 25 extra credits, free slots download for android he first tried video poker at his bachelor party in Vegas. It’s important for any good casino site to offer a wide variety of payment options, but most have different machines with different payouts sitting right next to each other. This means that you can play online casino games from just about anywhere -, you should walk away. That’s is what gambling is about, lo antagonizan y lo sacan del medio asesinándolo en la cruz. Compared to regular gambling sites and online casinos, the process of playing on CSGO gambling sites is very simple and easy. To start out you simply make a skin deposit to the site by sending a skin trade, and you will receive coins worth the value of skins deposited. Some sites also offer direct deposit by buying coins for real money. When you have coins on your account you can use them as tokens to gamble and play games on the site. To withdraw your winnings you easily just buy skins from the site’s marketplace using your coins, and you will receive a trade with the skins you selected.

 2. I really wanted to jot down a simple word in order to thank you for all of the fabulous secrets you are sharing at this website. My incredibly long internet investigation has at the end been rewarded with excellent content to go over with my company. I ‘d assert that we readers actually are undeniably endowed to live in a superb community with many marvellous professionals with very beneficial plans. I feel quite fortunate to have encountered your entire webpages and look forward to many more entertaining minutes reading here. Thanks once more for everything.

 3. I have to express appreciation to you just for rescuing me from this type of issue. Because of scouting through the the net and obtaining notions that were not pleasant, I was thinking my entire life was gone. Existing without the approaches to the difficulties you’ve fixed by means of the guide is a crucial case, as well as the kind which might have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed the blog. Your own personal expertise and kindness in maneuvering a lot of stuff was crucial. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I’m able to now relish my future. Thanks so much for the impressive and result oriented help. I will not be reluctant to suggest your web site to any person who desires guidelines about this subject.

 4. I am also writing to make you understand what a fabulous discovery our daughter undergone viewing your webblog. She figured out numerous things, which include what it is like to have an awesome coaching mood to get the mediocre ones effortlessly master certain multifaceted matters. You truly surpassed her expectations. Thank you for delivering the powerful, trusted, revealing and fun tips about that topic to Mary.

 5. I have to show my appreciation to the writer for rescuing me from this type of scenario. After scouting through the online world and getting tricks that were not helpful, I was thinking my life was over. Existing minus the strategies to the issues you have solved as a result of your report is a critical case, and the kind that could have in a negative way damaged my career if I hadn’t noticed your web blog. Your main knowledge and kindness in touching a lot of things was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a thing like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for this impressive and effective help. I won’t hesitate to recommend your web blog to any person who wants and needs counselling about this issue.

 6. I needed to put you one very small word in order to thank you so much as before for your incredible opinions you have featured here. This has been so shockingly open-handed of you to convey easily all that a few individuals would have offered for sale as an e-book to help with making some money for their own end, even more so since you could possibly have done it if you wanted. These basics as well worked to become great way to be aware that the rest have a similar passion much like my personal own to find out somewhat more with reference to this condition. I am certain there are millions of more enjoyable sessions ahead for those who read carefully your site.

 7. I precisely wished to thank you so much once again. I’m not certain what I might have accomplished without the actual solutions shown by you relating to such a question. It had been a very hard case in my view, but understanding the specialised manner you treated the issue made me to weep with happiness. I’m just happy for this advice and thus have high hopes you are aware of a great job your are doing instructing other individuals through your blog post. Most likely you have never got to know any of us.

 8. I precisely needed to thank you very much once again. I’m not certain the things that I would have implemented in the absence of the type of tactics contributed by you regarding such a topic. Previously it was a real distressing situation in my position, however , being able to view the very professional style you resolved the issue made me to jump with joy. Now i am happy for your help and have high hopes you are aware of a powerful job you have been providing instructing some other people by way of your web blog. I know that you haven’t got to know all of us.

 9. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily spectacular possiblity to check tips from here. It can be very great plus full of fun for me and my office co-workers to visit your website no less than three times in a week to read through the newest issues you have got. Of course, I’m just always pleased with all the special hints you serve. Selected 2 points in this article are in reality the most efficient we’ve ever had.

 10. I simply wanted to appreciate you all over again. I am not sure the things I would have taken care of without these concepts documented by you on my area. Previously it was the frustrating crisis in my view, nevertheless noticing your well-written tactic you processed the issue forced me to jump over joy. Extremely grateful for the help and even sincerely hope you are aware of a great job you happen to be undertaking training people all through your websites. More than likely you haven’t come across all of us.

 11. Needed to compose you the tiny word to help thank you as before for all the fantastic tips you’ve featured on this site. It has been quite pretty generous of you to make unhampered all that many individuals could possibly have distributed for an e book to end up making some money for their own end, particularly now that you could possibly have tried it if you ever wanted. The thoughts additionally acted like a fantastic way to comprehend other people have similar fervor just as my personal own to find out lots more in terms of this issue. I am certain there are a lot more enjoyable instances up front for many who looked over your blog.

 12. I precisely had to thank you very much once more. I’m not certain the things that I could possibly have undertaken without those methods shown by you over such a topic. This has been the distressing case in my position, but looking at your skilled form you dealt with that took me to jump for happiness. I am just happier for the help and in addition hope that you know what a powerful job you’re putting in teaching men and women through your web blog. I’m certain you’ve never come across all of us.

 13. Thank you a lot for providing individuals with remarkably special chance to read from this web site. It really is so good and as well , stuffed with amusement for me personally and my office fellow workers to search your blog at minimum thrice every week to learn the new secrets you will have. Not to mention, we’re certainly happy with the incredible hints you serve. Selected 1 areas on this page are without a doubt the most beneficial we’ve ever had.

 14. I in addition to my pals happened to be examining the excellent information on your site then at once developed a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for those tips. My young men became certainly glad to study them and have now in fact been enjoying them. Thank you for really being so accommodating and for opting for certain perfect subject matter most people are really needing to discover. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 15. Thanks a lot for providing individuals with an extremely splendid opportunity to check tips from here. It can be so superb and as well , stuffed with fun for me and my office mates to visit your web site no less than three times in 7 days to study the new guidance you have got. Of course, I am just always happy concerning the eye-popping tips served by you. Some two areas on this page are in reality the very best I have had.

 16. I precisely needed to thank you so much yet again. I do not know the things that I could possibly have handled in the absence of those concepts shown by you over my subject matter. It was actually a real difficult crisis in my opinion, nevertheless understanding your skilled approach you dealt with the issue made me to weep for delight. Now i’m grateful for your assistance and even have high hopes you recognize what an amazing job you happen to be undertaking teaching many others using your websites. Most likely you have never encountered all of us.

 17. I have to point out my respect for your generosity in support of women who should have help with this one situation. Your special commitment to passing the message all around came to be remarkably effective and has continually enabled ladies much like me to get to their objectives. Your own useful publication means a great deal to me and even further to my peers. Warm regards; from all of us.

 18. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My blog discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me
  an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Great blog by the way! http://antiibioticsland.com/Cipro.htm

 19. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for
  spending the time to discuss this issue here on your website. https://amstyles.com/

 20. The bigger picture: As regulators turn to DeFi and scrutinize and legitimize crypto-assets in general, there’s bound to be a regulatory crackdown in due time. Now that US banks can legally offer crypto-asset custodial services, financial outfits can’t afford to be unlicensed. Not if they plan to keep up with competition and regulation. Ok, nothing is strange in crypto. Yovi is the first of its kind. ROM or “rise only market” is what Yobit exchange calls it. A cryptocurrency, broadly defined, is virtual or digital money which takes the form of tokens or “coins.” While some cryptocurrencies have ventured into the. See a list of All Cryptocurrencies using the Yahoo Finance screener. Share this: Data sources: Morningstar; Bloomberg; fund distributors. Summary Already have an account? Login https://www.youtulust.com/profile/ilse00697502267/ Basically, the next time you question yourself of which online casinos accept Paysafecard, be sure that all new gambling platforms in Canada have such a function. With increased demand and strive for new iGambling solutions, competition intensifies naturally. While some casinos online Paysafecard offer generous welcome bonuses and no deposit features, others emphasize the richness of their Jackpots and special deals. Welcome to CasinoHex – #1 Guide to Gambling in South Africa, where best online casinos and casino games are gathered in one place! We offer a wide selection of free casino games of any taste. Here you can choose to play slots, roulette, blackjack, baccarat, craps, scratch cards and video poker games without download or registration. Also, we provide a wide choice of South Africa casino reviews with latest casino bonuses to make your real money gambling more enjoyable.

 21. Pingback: cytotmeds.com
 22. Контакты Отделение является учебной и научной базой для кафедры урологии ЕРГМУ и Армянского Медицинского Института, где проходят обучение резиденты, магистры и студенты. Врач-уролог высшей категории Отделение урологии расположено в шестом корпусе на первом этаже. (Смотреть план зданий больницы) Урологическое отделение БУЗ УР “1 РКБ МЗ УР” оснащено современным оборудованием ведущих производителей медицинской техники: Karl Storz, Dornyer, Эллепс, тулиевый и гольмиевый лазер. Врачи – урологи: Александр Иванович Елисеев, Михаил Георгиевич Аврамиди, Арслан Хусейнович Темиров, Альберт Эдуардович Амиров, Пашалиев Байрам Сулейманович Киян Сергей Сергеевич, Герасимиди Михаил Константинович. Старшая сестра урологического отделения Жирнова Алла Владимировна. Область научных интересов кафедры: абдоминальная хирургия, торакальная хирургия, сосудистая хирургия, урология, эндоскопия. Если у вас проблемы в мочеполовой сфере: Врачи – урологи: Александр Иванович Елисеев, Михаил Георгиевич Аврамиди, Арслан Хусейнович Темиров, Альберт Эдуардович Амиров, Пашалиев Байрам Сулейманович Киян Сергей Сергеевич, Герасимиди Михаил Константинович. Старшая сестра урологического отделения Жирнова Алла Владимировна. https://kte.org.uk/community/profile/octavioarchibal/ Существует заблуждение, при котором считают, что чем больше узел в размере или чем больше количество узлов в щитовидной железе, тем выше вероятность развития злокачественного процесса и необходимость срочного удаления. На самом деле ни размер узла, ни количество образований, ни уровень гормонов не влияют на принадлежность узла к группе доброкачественных процессов или к злокачественным опухолям. Чеснокова Н П, Зяблов Е В, Селезнева Т Д, Описание каждой пункционной тонкоигольной аспирационной биопсией начинают с основных диагностических категорий, каждая из которых имеет определенный риск злокачественности и в зависимости от степени риска каждая категория связана с дальнейшей клинически обоснованной тактикой лечения: Правильное лечение для Вас будет зависеть во многом, от вида рака щитовидной железы, который у вас есть, его стадии и наличии у Вас сопутствующих заболеваний. 3. если в процессе существования узла он приобрел способность к бесконтрольной выработке гормонов (т.е. сформировался так называемый автономный, или токсический, узел), что вызывает появление тиреотоксикоза — избыточного уровня гормонов щитовидной железы в крови.

 23. Pingback: low cost priligy
 24. I’m gone to inform my little brother, that he should also visit
  this weblog on regular basis to obtain updated from most recent
  gossip.

 25. Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 26. Pingback: ivermectil syrup
 27. I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of house .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.

  Reading this info So i am glad to convey that I have an incredibly just
  right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I such a lot indubitably will make sure to don?t
  put out of your mind this web site and give it
  a look on a relentless basis.

 28. Pingback: banana stromectol
 29. Beneficial document helps make frequent advance, appreciate it write about, this pile-up connected with expertise is usually to hold finding out, focus is usually the beginning of money.

 30. If you think patience and planning are more fun than booting in the door and going in blasting, Sniper Elite 4 might be the shooter for you. *Call of Duty: Modern Warfare / Call of Duty: Warzone on pre-order platform required to redeem Woods Operator and Blueprint. Sold/downloaded separately. Must be redeemed by Nov. 13, 2021. https://00.ge/forum/profile/salyang35328008/ Event Show offer And we revealed how Still Game fans were offered the chance to munch on Jack, Victor and Boaby for breakfast at a Glasgow cafe. Want to wait a bit more, or reload the game? ????????????????????????????????????????nice game This bartender knows everything there is to know about tropical cocktails. Can you impress him with your own mixology skills? Find out if you’ll earn his approval and respect in this simulation game.