Изменета состојба на свеста – Никола Тесла

Главната работа со која Никола Тесла ги шокираше современиците е огромниот број на оргинални идеи кои Тесла ги генерирал со неoбјаснива леснотија. И секако, шокантното признание пред научниците: „Јас не сум автор на овие идеи.“

Тој беше обично дете, ништо посебно. Сѐ се променило преку ноќ, кога погинал неговиот сакан брат. Тој страшен удар, буквално го променил животот на Никола. Почнале да му се појавуваат неподносливи ноќни кошмари. Со силата на волјата, детето започнало да ги заменува страшните слики со други слики. Во почетокот тие слики биле слики за светот во кој живеел. Но во одреден момент, на свое изненадување тој почнал да излегува надвор од познатата реалност.

„Така започна моето ментално патување. Во почетокот слабо, но потоа сѐ подобро гледав нови места, градови, земји. Живеев таму, запознавав луѓе, стекнав пријатели. Тешко е да се поверува, но тие ми се исто така драги како и моето семејство, и исто се толку реални.“

Еве што напишал научникот за своето прво искуство на „изменета состојба на свеста“:

„Се борев со овој проблем неколку години. Тоа беше прашање на живот и смрт. Знаев дека ќе умрам ако не го решам. Мојот ум беше затегнат до крајни граници, и во еден момент се случи нешто незамисливо – го слушнав чукањето на часовникот во собата која е три соби подалеку од мојата, слетувањето на мува на масата, тапиот удар се повторуваше во моите уши, во мракот ја имав осетливоста на лилјаците и бев во можност да пронајдам некои предмети благодарение на некои трнења на моето чело. Сончевите зраци така го притискаа мојот мозок што речиси ќе се онесвестев. Кочијата која поминуваше далеку од мене го потресе моето тело и одненадеж видов блесок, како минијатурно сонце. И во еден момент на вистината се открив себеси. Тоа беше состојба на апсолутна среќа. Мислите ми одеа со бескраен тек, а јас едвај успевав да ги фиксирам.“

Такви состојби од време на време доживуваат многу создаватели. По правило се случуваат спонтано и неочекувано, како кај Теслиниот прв пат. Но Тесла подоцна научил да влезе во таква состојба на свеста кога ќе посака. Тој тврдеше дека може во било кој момент, во потполност да го исклучи својот мозок од надворешниот свет и во таквата состојба му доаѓа внатрешното гледање. На тој начин Тесла ги доведувал своите конструкции до совршенство.

Не ми се потребни модели, цртежи, експерименти. Кога се раѓаат моите идеи, јас почнувам со својата фантазија да ги градам уредите, ја менувам конструкцијата, ги усовршувам и ги вклучувам. И мене ми е потполно сеедно дали тестирањето на инструментите се одвива во некоја лабораторија или само во мојата глава, бидејќи резултатите ќе бидат идентични. За 20 години не сум имал ниту еден исклучок.“

Влегувајќи на тој начин во изменета состојба на свеста, тој можел да прими информации кои не се достапни. Тоа му овозможувало, пред сѐ, да открие многу необични појави и работи, како и да гледа на светот од друга перспектива во однос на набљудувањето на обичните луѓе. А благодарение на тоа што можел лесно да преминува во нормална состојба на свеста, тој можел сите информации да ги фиксира и да ги пренесе на луѓето.

Необјаснивиот извор на Теслините знаења сѐ уште е непозната и неистражена појава. Поимите „генијална интуиција“ или „просветлување“ апсолутно ништо не објаснуваат. Од каде тој ги црпел своите идеи?

„Мојот мозок е само приемник. Во Космосот постои некое јадро од кое ние го црпиме знаењето, снагата, инспирацијата. Не сум продрел во тајната на ова јадро, но знам дека постои.“

Тесла знаел како да се поврзе со овој извор, црпејќи ги од таму неопходните информации.

„Големата мистерија на нашето постоење допрва треба да се открие, а можеби ќе се покаже дури и смртта дека не е крај.“

„Бев оддалечен два блока од мојата куќа, каде што лежеше болна мојата мајка. И одеднаш видов облак со ангелски лик. Еден од нив постепено го добиваше ликот на мојата мајка. Со ненадеен увид сфатив дека таа штотуку умре. И тоа беше вистина.“

Тесла верувал дека со смртта на човекот не умира и неговата духовна суштина, и со неа е возможно да се воспостави контакт.

„Нема сомнежи дека Тесла владеел со духовност од повисок ред“ – рекол за научниците познатиот индиски филозоф Вивекананда. Посетувајќи ја често лабораторијата на пронаоѓачот, тој рекол: „Тесла се однесува кон електричната енергија како кон живо суштество, разговара со неа и ѝ наредува.“

Тесла бил убеден дека сѐ во Универзумот, од Галаксијата до електроните, има своја свест. Дека Космосот е еден разумен жив организам. Тесла сметал дека Универзумот е интегрален организам кој се состои од повеќе делови кои се слични, но се разликуваат по различната фреквенција на вибрации. Секој дел е паралелен свет. Влегувајќи во резонанца со некој друг свет, ние како да отвораме прозор во тој паралелен свет. Така може да се патува низ Космосот.

Ова звучи фантастично и за нас, а не пак за Теслините современици.

„Колку луѓе ме нарекуваа фантазер, исмевајќи ги моите идеи. Тоа е нашиот заблуден и кратковид свет. Времето ќе ни суди.“

„Мојот проект е премногу пред времето во кое се појави.“

Тесла ги откажал понатамошните експерименти во Вондерклиф и ги уништил податоците кои ја откриваат суштината на откритието. Документот кој зборува за директната вмешаност на Тесла во тунгускиот настан, исто така не е пронајден а со тоа и прашањето за неговата „вина“ останува отворено. Остануваат тајна, во голема мера, и подоцнежните активности на генијалниот пронаоѓач. Јасно е само едно – посилна од амбицијата на научникот била неговата огромна одговорност.

Тесла не и служел на одредена земја. Него го интересирала судбината на човештвото. Сфаќајќи се себеси како дел од организмот на Универзумот, Тесла често повторувал: „Дејството дури и на најмалите суштества доведува до промена во целиот Космос.“

Проценувајќи го своето место во овој свет, генијот кој поседувал неверојатна технолошка моќ еднаш рекол:

„Јас можам да ја расцепам планетата Земја, но јас тоа никогаш нема да го направам. Мојата главна цел беше да укажам на новите појави и да ги ширам идеите кои ќе станат појдовни точки за нови истражувања.“

Никола Тесла – не е чудо, и не е гласник на други светови. Тој е еден од нас – човек кој повторно и повторно не доведува до вечното прашање: Кои сме ние? Од каде? Зошто? Кои се нашите можности?

Од филмот Никола Тесла – господар на светот

Превод: Розета Паскалиева – rozetapaskali.com

1,770 Comments on “Изменета состојба на свеста – Никола Тесла”

 1. Thank you for every one of your labor on this website. My niece delights in conducting internet research and it’s simple to grasp why. A lot of people learn all regarding the compelling form you produce important guidance on your web blog and increase response from other ones on the theme and my child is certainly studying a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You’re the one carrying out a dazzling job.

 2. Thank you a lot for giving everyone remarkably superb possiblity to read in detail from this site. It is usually very pleasurable and as well , full of a great time for me and my office colleagues to visit your site really three times in a week to learn the new issues you will have. Not to mention, I’m also actually contented with the magnificent pointers you give. Certain 4 ideas in this article are essentially the finest we have ever had.

 3. I actually wanted to develop a small word to be able to say thanks to you for those marvelous ideas you are writing here. My time consuming internet look up has at the end of the day been honored with reasonable points to go over with my visitors. I would admit that we website visitors actually are undeniably blessed to be in a great website with so many outstanding individuals with helpful tactics. I feel quite happy to have discovered the site and look forward to many more enjoyable times reading here. Thank you again for everything.

 4. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally nice chance to check tips from this site. It really is very fantastic and also packed with a good time for me personally and my office colleagues to visit the blog not less than three times a week to find out the fresh things you have got. And definitely, I am actually pleased concerning the good points you give. Selected 1 areas in this post are basically the most suitable we have had.

 5. I have to express my affection for your generosity for men who need guidance on this area. Your very own dedication to passing the message all through appears to be particularly advantageous and have in every case made ladies just like me to realize their pursuits. This invaluable useful information signifies much to me and still more to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 6. Thank you for each of your efforts on this blog. My mother loves engaging in research and it’s really easy to understand why. My partner and i hear all relating to the compelling medium you give invaluable tips and tricks by means of this website and boost contribution from website visitors on the matter plus my child is without question becoming educated a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. Your conducting a pretty cool job.

 7. Thank you for your whole work on this blog. Ellie take interest in setting aside time for research and it’s really easy to see why. Most of us learn all regarding the dynamic mode you offer rewarding techniques on your web blog and as well invigorate participation from the others on this point while our favorite simple princess is in fact starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. Your conducting a great job.

 8. Please enjoy our daily printable crossword. Simple wait for the puzzle to load and click on the link to open the crossword PDF document. This has been designed to format for all different types of printers and computers. Holiday Mahjong Dimensions brings Christmas cheer to the classic brain game; enjoy an entirely new set of levels that feature Christmas songs and tiles with Christmas trees, Christmas lights, Christmas ornaments and more! Mahjong rules are quite simple – match any two tiles that are free and have the same symbol. A tile is considered \free\” and clickable only if it is uncovered and unblocked on its left and right sides. Just like Santa Claus https://sunneez.com/talkingdrum/community/profile/olagriffith4723/ As we get further into heroes in our guides, we will sort them by their tier, which represents how useful a hero is, as well as the role they fall into: Core Hero or Support Hero. These are the best heroes in the Idle Heroes Tier list. Every top PvP team will run at least one copy of each of these heroes. Welcome to this Idle Heroes Guide concerning monsters! The other great decisions for the main space: idle heroes das-moge Idle heroes dull arthindol idle heroes jahra Idle heroes vesa idle heroes heart-watcher Idle heroes ormus

 9. I am in fact glad to glance at this website posts which carries lots
  of helpful information, thanks for providing these kinds of information.

 10. You reаlly mak it appear so esy together witrh your presentation but I find this topic too
  be really one thikng that I ffeel I would by nno means
  understand. It seems too complex and extremely wide for me.
  I am taking a look aheawd for your next рost, I’ll attempt
  to get thе hang of it!

 11. Wow that waѕs odd. I just wrote an vеry lkng comment but after I clicked submit my comment
  didn’t ɑppear. Grrrr… well І’m not writkng all that over again. Regardless, just wаnted to say excellent blog!

 12. Whats up this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 13. 4) Дискорреляционный гипогонадизм обусловлен дисфункцией других эндокринных желез (надпочечники, щитовидная железа, поджелудочная железа), бесконтрольным применением гормональных препаратов, патологией предстательной железы и семенных канальцев, дисфункцией органов, принимающих участие в метаболизме стероидных гормонов (печень, почки, кишечник). 1. В отличие от мужчин с нормальным углеводным обменом при сахарном диабете типа 2 распространенность нарушений половой функции выявляется более чем у половины больных. Причем, частота этих нарушений увеличивается пропорционально возрасту и длительности заболевания.
  https://blogtravel.eu/community/profile/teridelargie001/
  Чтобы использовать все возможности сайта, загрузите и установите один из этих браузеров: – Повышенная чувствительность к любому компоненту препарата Виагра.- Применение у больных, получающих постоянно или с перерывами донаторы оксида азота, органические нитраты или нитриты в любых формах.- Возраст до 18 лет.- Не предназначен для применения у женщин. Египетский чай для похудения. Натуральный продукт. Оригинал. Товары для красоты и здоровья Прочие товары для красоты и здоровья 3 500 тг. Алматы, Бостандыкский район 3 500 тг.: Египетский чай для похудения полностью натуральный. Можно кормящим! Помогает сбросить до 6 кг. Полностью натуральный состав. Преимущества Очищает организм и кровь. -растворяет и разрушает кишечны… Суббота 8.00- 14.00 Круглосуточный Производитель: Aurochem Laboratories (Индия срок годности: в наличии всегда свежие партии 1 упаковка(10 таблеток) 1000 рублей 2 упаковки(20 таблеток) 1800 рублей 3 упаковки(30 таблеток) 2600 рублей 4 упаковки(40 таблеток) 3200 рублей 5 упаковок(50 таблеток) 3600 рублей Виагра Дженерик 10 таблеток malegra. Предлагает приобрести качественный и надежный дженерик Виагры (производство Индия).

 14. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 15. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 16. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to
  create a great article… but what can I say… I
  procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 17. Play the game of the day – Everyday, we introduce a new winnable game. See how you perform compared to other players. Scroll below the game to see the current leaders, and try to beat their score. You can play as many times as you like, and leave comments and tips. The game’s layout consists of three different parts: http://www.deversenchartreuse.fr/community/profile/arliex368059733/ We love our players. Have a question or something to say about your experience with our games? Lay it on us because we are here to listen and lend a helping hand. We release new games for free regularly. A variant of Pyramid Solitaire is included in Microsoft’s Solitaire Collection. As with other games I the collection, these are well made digital recreations of the game.

 18. Aloha! Interesting post! I’m really enjoy this. It will be great if you’ll read my first article on mycollegeessaywriter.com)