Исцелителната моќ на здолништето: зошто е важно жените да носат здолништа и фустани

Здолништето е вистински женски украс!

Од секогаш здолништата се сметале како главен атрибут на женственоста. А причина за тоа не е само убавината на таквата облека. Стручњаците во областите на енергетските практики веруваат дека кога жена носи здолниште, таа почнува да акумулира постојана енергија на женственост. Затоа здолништето има одредено сакрално значење за секоја претставничка на женскиот пол.

Во старо време жените носеле исклучиво фустани и здолништа. И оваа мода била кај сите народи. На пример, за словенските жени основна облека била сарафан, индијските жени носеле долг широк сари а јапонките носеле кимоно на своето тело. Како што гледаме, облеката на сите жени воопшто не била ни слична со панталоните.

Порано, луѓето посуптилно ја чувствувале својата врска со силите на природата. И сите знаеле дека жените се разликуваат од мажите не само по физичките параметри. На луѓето од различен пол им е својствена различна енерија.

За мажите е предвидено да земаат енергија од вселената. А жените воглавно земаат енергија од Земјата. Со спомнување на такви поими како што се љубов, чувствителност, грижа, милосрдие, нежност, навистина веднаш ги поврзуваме со жената. Дури и во однос на земјата, такви определби се оправдани.

Дизајнот на секое здолниште е таков што го обликува проширувањето надолу, конус. Таквиот модел на здолниште не е измислен случајно.

Се верувало дека таквиот конус и помага на жената подобро да ја апсорбира енергијата и силата на земјата, да стане поплодна и материјално побогата. Енергијата на жената, ако зборуваме за физичкото тело, се акумулира во посебен орган – матка. Мажите по замислата на природата немаат таков орган. Во енергетска смисла мажот за да добие енергија од земјата, мора да ја земе од жената.

Жената кога облекува панталони, со нив потполно ја прекинува врската со земјата. Движењето на енергијата се стопира, а женскиот орган, матката, останува празен. Како резултат на тоа, жената нема што да подели со мажот.

Женската енергија е важна за мажите. Таа ги прави поспокојни, поурамнотежени и постабилни. Ако мажот има пристап до женска енергија, секогаш ќе сака да работи креативно. Но кога мажот нема женска подршка и љубов, тој станува агресивен, груб и суров.

Има жени кои воопшто не носат здолништа. Носат само панталони или фармерки. Од енергетска гледна точка, жената тогаш зајакнува и го негува својот дух на друг начин, т.е. машки. Како резултат на тоа, жената е во интреакција со мажот како по природа да е маж. Од ова произлегува дека енергетската размена е пореметена. Ова може да се одрази на физички план во облик на разни заболувања, несогласувања и кавги во односите. Жените го оправдуваат носењето на панталоните со тоа дека таа облека е многу погодна,

стилизирана, практична и модерна. На жената во фармерки и е поедноставно да работи дејности кои порано ги работеле само мажи, на пример, да носи товар, да се движи брзо и спретно, итд. Во однос на панталоните, здолништето или фустанот претставуваат природна кочница. А во тоа жената наоѓа мир и хармонија. Правата жена дури и не размислува за тоа да работи тешка работа, да носи товар или да оди брзо некаде. Таа ќе го причека мажот, кој како вистински витез, нема да одбие да и помогне.

Со секојдневното облекување убави здолништа или фустани, секоја жена може да почувствува колку брзо и се менува расположението и состојбата. Во жената почнува да се буди голема и многу позната енергија. Навистина, погледите на мажите секогаш се фокусираат кон жените во здолништа и фустани.

Жените треба да носат панталони само во исклучителни ситуации, и покрај тоа што се супер модерни.

Должината и формата на здолништата се исто така важни. Порано се верувало дека женските здолништа или фустани морало да бидат максимално долги, како денес се вика, до земја. Така на жената и било полесно да ја зема и чува во себе енергијата на Земјата. Ако здолништето има широк раб кој се ниша при движење и малку се свиткува, почнуваат да се јавуваат торзични линии, кои се предодредени да ја зголемуваат Земјината енергија. Работ на здолништето отсекогаш се сметало дека е амајлија која е дизајнирана да ги заштити сексуалните центри на жената. Здравјето на репродуктивните органи на жената и нивното правилно функционирање зависи од правилната работа на тие центри.

Сликата на жената во долго здолниште секогаш потсетува на посакување, невиност и чистота. Долгото здолниште ја спасува жената од погледи на посакување. А ова многу е важно. Таквите лоши погледи се слични на лошото око, можат да направат дупка во пониските енергетски центри.

Ако се случи тоа, тогаш жената едноставно ја губи својата сексуална енергија. Заедно со неа оди и животната сила и женската привлечност. Како резултат на тоа, произлегува енергетско осиромашување на жената. Таа веќе не може ништо да му даде на својот маж, па тој веќе не се интересира за неа. Денес многу жени се прашуваат каде се изгубиле вистинските мажи, слични на руските херои. Но размислете сами, од каде да се појават, ако самите жени престанале да бидат вистински жени.

Жените намерно се откажуваат од својата женственост, облекувајќи панталони и друга машка облека. За среќа, последниве години модата е таква да на жените им пружа шанса тие да се вратат на исконската женска облека, да се хранат од снагата на Земјата и со својата женственост да го облеат саканиот маж. Затоа, од денес носете долги здолништа или фустани и навикнете се да се чувствувате како вистинска жена.

Извор: cluber.com.ua

Превод: Розета Паскали

2,441 Comments on “Исцелителната моќ на здолништето: зошто е важно жените да носат здолништа и фустани”

 1. I have to express thanks to the writer just for bailing me out of this particular challenge. Right after looking out through the the net and meeting suggestions which were not beneficial, I figured my entire life was gone. Living without the presence of answers to the difficulties you’ve fixed as a result of your main post is a serious case, as well as ones which may have badly damaged my career if I hadn’t encountered the website. Your good expertise and kindness in taking care of every part was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for the skilled and effective help. I will not be reluctant to endorse your blog to any person who ought to have assistance on this situation.

 2. I truly wanted to send a quick message so as to say thanks to you for all the wonderful guides you are giving at this site. My long internet investigation has now been recognized with incredibly good content to talk about with my pals. I would admit that most of us visitors actually are really fortunate to be in a really good site with many marvellous people with helpful points. I feel pretty privileged to have seen your entire website and look forward to so many more brilliant minutes reading here. Thanks again for all the details.

 3. My spouse and i ended up being quite satisfied that Jordan managed to round up his inquiry via the ideas he discovered using your blog. It is now and again perplexing to just choose to be giving for free steps which often most people may have been selling. We really see we now have the blog owner to appreciate because of that. Most of the explanations you’ve made, the straightforward website navigation, the relationships you will make it possible to engender – it is everything superb, and it’s helping our son in addition to us believe that that theme is fun, and that is exceedingly pressing. Thanks for the whole thing!

 4. I am just writing to let you be aware of what a excellent encounter my friend’s daughter developed visiting your web site. She picked up several issues, most notably what it is like to have an ideal helping style to get other people with no trouble learn several complex issues. You really exceeded our expected results. Thank you for rendering those powerful, dependable, informative and even cool guidance on your topic to Kate.

 5. I in addition to my buddies were found to be taking note of the nice points found on the blog and then I got a horrible feeling I had not thanked the website owner for those strategies. All the men appeared to be totally stimulated to learn all of them and have actually been making the most of these things. We appreciate you getting very kind as well as for utilizing varieties of fabulous resources millions of individuals are really desperate to learn about. My sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 6. I simply desired to thank you so much once again. I’m not certain the things that I might have accomplished in the absence of the actual basics shown by you about this subject. This was a difficult case for me, but taking note of the professional form you managed it took me to weep for happiness. I’m thankful for this assistance and then believe you are aware of a great job your are carrying out educating many others with the aid of your webblog. I’m certain you haven’t met all of us.

 7. I precisely wanted to thank you so much once again. I’m not certain the things that I could possibly have taken care of without the actual thoughts revealed by you about that area. It was before the difficult condition in my circumstances, however , discovering a new professional way you handled it made me to cry with joy. Now i am happy for this information as well as believe you comprehend what a great job you happen to be getting into training many people by way of your webblog. I know that you haven’t got to know all of us.

 8. I not to mention my guys were actually checking out the good tips and tricks located on the website and then all of a sudden came up with an awful suspicion I had not thanked the site owner for those tips. All the boys are already absolutely happy to read all of them and have now absolutely been using those things. Many thanks for being so thoughtful and then for choosing some cool resources millions of individuals are really needing to know about. My honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 9. Thank you for your entire work on this site. Gloria enjoys setting aside time for investigations and it is obvious why. I know all of the compelling means you convey rewarding secrets on the blog and as well recommend participation from other ones about this concept and our favorite princess is without a doubt becoming educated so much. Take advantage of the rest of the year. You are always carrying out a terrific job.

 10. I have to show my thanks to this writer just for bailing me out of this particular setting. Because of surfing around throughout the world wide web and meeting proposals which are not powerful, I assumed my entire life was done. Being alive devoid of the approaches to the issues you have resolved by means of your main short article is a serious case, as well as the kind which could have in a negative way affected my career if I hadn’t come across your blog. Your main mastery and kindness in handling every aspect was excellent. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. It’s possible to now look ahead to my future. Thank you so much for the high quality and amazing guide. I won’t think twice to propose your blog to anybody who would like care about this area.

 11. Thanks for your whole effort on this web page. My mother really loves conducting internet research and it’s really simple to grasp why. A lot of people hear all regarding the lively way you produce advantageous strategies on the web site and in addition boost participation from visitors on this idea plus our favorite girl is certainly understanding a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You are conducting a remarkable job.

 12. I precisely needed to say thanks all over again. I am not sure the things I might have done in the absence of those information documented by you on this question. Completely was a real horrifying circumstance in my view, however , discovering the skilled fashion you managed the issue took me to jump for happiness. I’m just thankful for your work and as well , believe you recognize what a great job you have been undertaking educating people today with the aid of your web page. I am sure you’ve never got to know any of us.

 13. I precisely had to thank you so much yet again. I’m not certain what I would have undertaken without the actual strategies contributed by you about that question. It truly was a very daunting scenario in my circumstances, but seeing this specialized mode you managed it made me to weep for gladness. Now i’m happier for your support as well as sincerely hope you are aware of an amazing job that you are getting into educating many people using your blog post. More than likely you have never got to know any of us.

 14. I needed to put you that very small note so as to thank you again for your pleasant suggestions you have featured in this case. It is really tremendously generous of people like you in giving freely just what a few individuals would have sold as an e book in order to make some money for themselves, especially given that you could have tried it in the event you considered necessary. The techniques as well served to be the fantastic way to be certain that other people have a similar keenness much like mine to know the truth a good deal more with respect to this issue. I’m certain there are several more fun situations up front for individuals who find out your website.

 15. A lot of thanks for all of the work on this web page. Betty really loves conducting research and it’s easy to understand why. Almost all know all of the lively way you convey effective things via the blog and recommend participation from other ones about this article and my girl is undoubtedly discovering a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are doing a glorious job.

 16. Pingback: order viagra
 17. I happen to be commenting to make you know of the helpful discovery our child obtained viewing your web site. She even learned many issues, which include what it’s like to have an excellent coaching spirit to have other people just thoroughly grasp certain impossible matters. You undoubtedly surpassed readers’ desires. Many thanks for imparting these good, healthy, revealing and also easy tips about this topic to Jane.

 18. I enjoy you because of all of the hard work on this web site. Kate enjoys setting aside time for investigations and it’s easy to see why. I know all regarding the lively way you make very useful guides through your web blog and inspire contribution from website visitors on the concept while our child is really studying so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are doing a remarkable job.

 19. I not to mention my pals have already been reading the great points found on the website and all of a sudden came up with a terrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those techniques. All the men were absolutely passionate to read through them and already have in truth been enjoying them. Thanks for genuinely so accommodating and also for deciding upon variety of really good information most people are really needing to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 20. Thanks a lot for providing individuals with remarkably pleasant opportunity to read articles and blog posts from this web site. It is usually very good and as well , packed with a lot of fun for me and my office friends to search your blog at minimum 3 times a week to see the new guidance you have. And of course, I am at all times satisfied with all the extraordinary principles you serve. Certain two areas on this page are in reality the most suitable we’ve had.

 21. I wanted to send you that little observation just to say thank you again with the marvelous information you have documented on this page. It is really surprisingly open-handed with people like you to grant easily all that most of us might have offered as an e book to help with making some cash for their own end, and in particular considering the fact that you could possibly have tried it if you ever decided. These smart ideas as well served as a good way to know that someone else have the same interest like my very own to realize great deal more concerning this issue. Certainly there are some more pleasurable times in the future for individuals that scan through your blog.

 22. I enjoy you because of all your work on this web page. Kate loves engaging in investigation and it is simple to grasp why. A number of us notice all concerning the lively form you give practical secrets by means of this web blog and as well cause participation from some other people on this point while our simple princess is without a doubt starting to learn a great deal. Enjoy the rest of the year. You’re doing a tremendous job.

 23. I actually wanted to type a simple remark to be able to say thanks to you for all the stunning facts you are placing on this website. My rather long internet look up has at the end of the day been recognized with extremely good facts and techniques to talk about with my good friends. I would mention that most of us visitors actually are unquestionably fortunate to exist in a very good website with so many marvellous individuals with interesting points. I feel very much grateful to have encountered your entire webpage and look forward to some more cool moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 24. I simply had to say thanks yet again. I do not know the things that I might have handled in the absence of the type of aspects provided by you regarding my industry. It actually was an absolute frustrating matter for me personally, but considering a new specialized strategy you handled that forced me to leap for joy. Now i am happy for this help and trust you really know what a powerful job you are always undertaking instructing men and women all through a blog. I know that you haven’t met any of us.

 25. I would like to show my thanks to this writer for bailing me out of this matter. Just after exploring throughout the world wide web and seeing tips that were not pleasant, I thought my entire life was gone. Being alive minus the approaches to the problems you have sorted out by way of this post is a critical case, and those which might have negatively damaged my entire career if I hadn’t encountered the blog. Your actual mastery and kindness in taking care of every aspect was useful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a subject like this. I can at this point look forward to my future. Thank you very much for the skilled and amazing guide. I won’t hesitate to propose the website to any person who will need guidance on this subject.

 26. I have to express my appreciation to the writer for rescuing me from this issue. As a result of researching throughout the the net and seeing things which were not helpful, I believed my entire life was done. Being alive minus the strategies to the difficulties you have fixed all through your main blog post is a critical case, as well as ones that would have in a negative way affected my career if I hadn’t noticed your web page. Your personal mastery and kindness in dealing with all the things was useful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks so much for the specialized and effective help. I won’t think twice to recommend your blog to anybody who requires guide on this issue.

 27. I precisely desired to thank you very much once more. I am not sure what I would have gone through without the tricks discussed by you directly on such a topic. It had become a fearsome dilemma for me, however , observing the expert tactic you solved that took me to cry over fulfillment. I’m happier for this assistance and as well , sincerely hope you are aware of an amazing job you’re carrying out educating others with the aid of your blog post. Most likely you’ve never come across all of us.

 28. I wish to voice my love for your kind-heartedness in support of persons who have the need for help with this important field. Your personal dedication to passing the message all around turned out to be exceedingly beneficial and have continually enabled women just like me to get to their targets. This helpful information implies a lot to me and still more to my mates. Thanks a lot; from all of us.

 29. Needed to create you a little observation to say thanks a lot yet again on the remarkable things you have discussed here. It is quite seriously open-handed of you to supply freely what exactly most people could have supplied as an electronic book in making some dough on their own, specifically since you could possibly have done it in the event you wanted. Those concepts likewise worked to become a fantastic way to fully grasp the rest have the same interest like my very own to learn a great deal more in terms of this problem. I believe there are some more pleasurable sessions in the future for individuals who looked over your website.

 30. I wanted to write you one little word just to give thanks over again over the superb tactics you’ve shown here. It has been certainly tremendously generous of people like you to provide easily all that a number of us might have offered for sale as an e book in order to make some profit for themselves, especially now that you might have done it if you considered necessary. These suggestions as well served like a fantastic way to understand that most people have a similar zeal just like mine to understand a little more with reference to this problem. I’m sure there are many more pleasant periods ahead for individuals that scan through your blog post.

 31. A lot of thanks for your whole work on this website. Debby takes pleasure in setting aside time for internet research and it is easy to understand why. Many of us hear all about the lively means you produce rewarding thoughts by means of this web blog and therefore boost participation from other ones on the subject matter so my child is actually becoming educated a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You’re the one performing a brilliant job.

 32. Pingback: canada drugs legit
 33. Pingback: cialis symptoms
 34. First off I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I have had a tough
  time clearing my thoughts in getting my ideas out. I
  truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Appreciate it! http://antiibioticsland.com/Doxycycline.htm

 35. After I originally commented I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now each time a comment is added I recieve
  four emails with the exact same comment. Is there an easy method you
  are able to remove me from that service? Cheers! http://droga5.net/

 36. Pingback: cytotmeds.com
 37. Pingback: prednisone at cvs
 38. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your
  magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 39. Hello! I simply wish to offer you a big thumbs up for your great information you have right
  here on this post. I’ll be returning to your web site for
  more soon.

 40. Pingback: regcialist.com
 41. Pingback: sildenafil 100mg
 42. Pingback: order viagra
 43. Pingback: cialis samples
 44. Pingback: cialis 10 mg
 45. Pingback: cialis for sale