Како да ја запреме детската хистерија само со едно прашање

Сите деца понекогаш се хистерични. Дали е возможно да се направи нешто или само треба да чекаме да порасне детето? Една мајка од Бразил го сподели својот рецепт, кој е едноставен и функционира.

„Јас не сум психолог ниту стручњак за детска хистерија, јас сум обична мајка на 5 годишна ќерка. Сепак, ми се чини дека ја пронајдов „формулата“ – како може брзо да се промени правецот на мислите кај детето кое почнува да прави скандал поради ситници – и истата сакам да ја споделам со вас.

Прво, малку за нашата лична историја

Мојата ќерка тргна во градинка и беше многу нервозна поради тоа. Велеше дека никогаш нема да може да се навикне на градинката. Дома исто така сè тргна наопаку: Алиса сè повеќе се лутеше и беше хистерична буквално за било што, за секоја ситница. Во градинката ме советуваа да одам кај детскиот психолог со надеж дека на тој начин ситуацијата ќе се нормализира.

Психологот навистина ни даде многу корисни совети, но еден беше едноставно фантастичен, а истовремено и едноставен. Сакам да ви раскажам за него.

Психологот ми рече дека на децата треба да им се овозможи да разберат – дека ние го уважуваме тоа што тие го чувствуваат.

Така, за време на кризата, без разлика на причината, треба да му се помогне на детето (тоа се работи со деца над 5 години) да размисли и сфати што се случува со него. На тој начин ние ги признаваме нивните чувства и истовремено им даваме можност да учествуваат во решавањето на проблемот, а при тоа ја запираме нивната хистерија.

Значи, ситуацијата е: детето е подготвено да започне скандал. Поводот не е битен – раката на куклата испаднала, време е да оди во кревет, домашната задача не е напишана и едноставно не сака да го прави она шт вие го барате. Го гледам детето во очи и со смирен глас го прашувам едно прашање:

Дали е тоа голем, среден или мал проблем?

Кога мојата ќерка започна да размислува за тоа што и се случува, тоа делуваше на неа просто на магичен начин, барем овде дома. Го поставувам ова прашање, таа одговара, и ние наоѓаме начин да се реши проблемот, а при тоа ќерката сама предлага каде да се бара решението.

Малиот проблем обично најлесно и најбрзо се решава. Некои од проблемите кои таа ги смета за „средни“ најверојатно ќе ги решиме, но не во истиот момент – тоа и помага да разбере дека постојат работи за кои е потребно време.

Ако проблемот е сериозен т.е. голем – тоа што вашето дете го смета за важно, дефинитивно не смее да се игнорира, па дури и ако навидум изгледа како чиста бесмислица – за тој проблем мора да се одвои малку повеќе време. Понекогаш е потребно да му помогнеме на детето да сфати дека во животот не оди сè баш така како што ние сакаме.

Еве еден неодамнешен случај кога овој метод совршено функционираше

Избираме облека за во училиште, Алиса обично многу внимава што ќе облече, особено кога надвор ќе застуди. Накратко, таа сакаше да ги облече своите омилени панталони, но тие беа ставени за перење. Веќе почна да се мурти кога ја прашав: „Алиса дали е тоа голем, среден или мал проблем?“

Таа ме погледна и тивко рече: „Мал“. Ние веќе знаевме дека малите проблеми лесно се решаваат. Ја прашав да предложи неколку варијанти за решавање на проблемот (знаев дека и треба време да размисли), а потоа таа рече: „Ќе изберам други панталони“. Јас велам: „Имаш неколку панталони од кои можеш да одбереш“.

Таа се насмевна и отиде да избере други панталони. Јас и честитав за тоа што можеше сама да го реши проблемот, бидејќи е важно да се пофали детето за она во што успеало, а тоа ќе стави точка на ситуацијата.

Не мислам дека постои магично стапче во однос на воспитувањето на децата. Да се одгледа детето, да се пројдат со него сите фази на развој – тоа е вистинска мисија. Да, понекогаш го избираме погрешниот пат, но тогаш треба да имаме мудрост да се свртиме и да пробаме некој друг начин.

По поминувањето низ многу хистерични ситуации со своето детете, конечно го видов светлото на крајот од тунелот и сакам да го споделам ова откритие  со другите родители. Се надевам дека и кај вас овој метод исто така ќе функционира.

Извор: econet.ru

Превод: Розета Паскали

1,887 Comments on “Како да ја запреме детската хистерија само со едно прашање”

 1. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the site is also very good. Tiena Ellwood Zulema

 2. There is certainly a great deal to find out about this issue. I really like all of the points you have made. Marline Filippo Elnar

 3. Hi, every time i used to check webpage posts here early in the dawn, because i love to learn more and more. Cordie Oran Wieren

 4. I visit every day some websites aand information siutes tto read posts, however this blog gives feature based content. Imelda Cosme Gruver

 5. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the website is also very good. Bobina Aldin Christis

 6. Excellent post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing. Rafaelita Ettore Ailsa

 7. You made a few nice points there. I did a search on the matter and found nearly all persons will go along with with your blog. Manya Carny Robbie

 8. You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will go along with with your site. Darice Lindsay Ajani

 9. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. Joellen Gonzales Cordula

 10. After all, we should remember compellingly reintermediate mission-critical potentialities whereas cross functional scenarios. Phosfluorescently re-engineer distributed processes without standardized supply chains. Quickly initiate efficient initiatives without wireless web services. Interactively underwhelm turnkey initiatives before high-payoff relationships. Holisticly restore superior interfaces before flexible technology. Julita Shae Jase

 11. Cum faci cu reincarcarile? folosesti aplicatia de mobile cu statiile disponibile in zona ta sau ai acasa un stand de 7,2KW ? cat dureaza o incarcare la statia de acasa? Siana Der Arber

 12. Yes, I am happy that I will not be too far for visits but life at this time seems for me to prioritize safety and health. Wileen Phillipp Zitah

 13. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog! Silvana Jasper Cocke

 14. here are some hyperlinks to web pages that we link to due to the fact we think they may be worth visiting Clarette Stanley Singh

 15. I simply wanted to say thanks all over again. I’m not certain what I might have carried out in the absence of the type of thoughts discussed by you directly on such concern. Entirely was the frightful circumstance for me, but looking at a new specialized technique you handled that forced me to leap with gladness. Now i am thankful for this help and even hope that you know what a great job your are putting in educating the others with the aid of a web site. Probably you have never encountered all of us.

 16. I simply wanted to send a message to be able to say thanks to you for those great ways you are writing at this website. My long internet research has at the end of the day been compensated with reliable facts and strategies to talk about with my best friends. I would admit that many of us readers actually are undeniably fortunate to live in a fantastic website with very many outstanding professionals with valuable plans. I feel somewhat fortunate to have discovered the webpage and look forward to really more awesome minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 17. I must express my love for your kindness for those people that really want assistance with this one content. Your very own commitment to passing the message throughout appears to be exceptionally productive and have frequently enabled many people just like me to get to their targets. This interesting help and advice means a whole lot a person like me and additionally to my colleagues. Best wishes; from all of us.

 18. Thank you a lot for providing individuals with remarkably superb chance to discover important secrets from this blog. It is always very awesome and packed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to visit your site on the least 3 times in a week to read through the fresh tips you have got. And indeed, I’m actually fascinated for the special tactics served by you. Selected 4 ideas in this article are in reality the finest we’ve ever had.

 19. My husband and i have been so ecstatic when Jordan could round up his studies while using the ideas he received from your very own web pages. It is now and again perplexing just to happen to be handing out tips and tricks which other folks have been making money from. We really understand we have the website owner to be grateful to because of that. The explanations you made, the easy web site navigation, the friendships you will make it easier to engender – it is most impressive, and it is assisting our son and us imagine that the situation is excellent, and that’s exceptionally vital. Thanks for the whole lot!

 20. A lot of thanks for all your valuable work on this website. Kim loves setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. My partner and i learn all relating to the lively way you present efficient tips via this website and improve contribution from other individuals on this content and our simple princess is truly understanding a lot. Have fun with the rest of the new year. You have been doing a good job.

 21. I really wanted to write a brief comment to express gratitude to you for these unique facts you are posting at this website. My extended internet search has at the end of the day been compensated with beneficial concept to go over with my great friends. I would state that that many of us website visitors are undoubtedly blessed to be in a useful community with many special professionals with very beneficial suggestions. I feel really happy to have discovered the web site and look forward to plenty of more fabulous minutes reading here. Thanks once again for everything.

 22. I would like to show some appreciation to this writer for rescuing me from this type of crisis. Because of checking throughout the internet and getting thoughts which are not powerful, I believed my entire life was gone. Being alive minus the strategies to the difficulties you have fixed through your main guideline is a crucial case, and the ones that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t come across your web site. Your actual mastery and kindness in controlling a lot of things was precious. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks so much for this impressive and effective help. I won’t hesitate to recommend your blog to any individual who needs to have support about this situation.

 23. Pingback: tinder uk profiles
 24. BitcoinCasino.us Romeo and Juliet Top online bitcoin casinos deutschland Ignition Casino is by far the best choice for online BTC poker and blackjack. It is very user-friendly, the website is laid out well, and is easily navigated. Their choice in casino games, virtual bitcoin games, live poker, and promotions give this bitcoin gambling site an easy A. Jeder, der noch nie in Bitcoin Online Casinos gezockt hat, wird ein paar Fragen dazu haben. GrundsГ¤tzlich funktioniert alles genauso wie bei anderen Zahlungsdiensten, aber es gibt noch ein paar kleine Dinge zu beachten. Deshalb mГ¶chten wir unsere persГ¶nlichen Erfahrungen mit Bitcoin Online Casino mit Ihnen teilen. Bovada also has a dedicated horse racing book on the casino site. Unlike all of the other bitcoin casinos that offer virtual sports racing, Bovada allows the user to bet on live horse races. The bitcoin bettor can choose from different tracks, betting futures, and has the option for virtual betting like the other websites do. https://5waystomakemoney.coursetorich.com/community/profile/mariannestaples/ Paysafecard is a great depositing option that is regularly accepted at online gambling sites. It has one major benefit over other payment methods – players can effectively deposit cash into their betting accounts. This means that Paysafecard is not only perfect for those without a bank account. It is also a good choice for those worried about online security, as it doesn’t require users enter their banking details. If paysafecard deposit casinos didn’t have the needed game diversity, they wouldn’t be worth reviewing, but fortunately, that’s not the case. Since we’ve analysed the available selections, we can conclude that everybody has a chance at exciting gambling offerings from quality software providers. Without wasting any time, you can see what kinds of casino games you can enjoy at our top paysafecard casinos:

 25. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This
  is really a tremendous web site.

 26. Nearly all of what you assert is astonishingly accurate and it makes me ponder the reason why I hadn’t looked
  at this in thiss light before. Your article truly did turn the light on for me personally ass far as this issue goes.
  Nonetheless there is acctually just one position I am not too cozxy witrh so
  while I make an effort to reconcilke that with the
  actual central idea of your position, permit me observe exactly what alll thee rest of
  your readers have to point out.Nicely done.

 27. Howdy! I understand this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a
  large amount of work? I am brand new to writing a blog however
  I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts
  online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand
  new aspiring blog owners. Appreciate it!

  Here is my web-site THC gummies

 28. Hmm it seems like your website ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

  Here is my blog post; delta 8 gummies; https://bit.ly,

 29. Pingback: My Homepage
 30. Undeniably consider that that you said. Your
  favorite justification appeared to be on the web the easiest factor to take into accout of.
  I say to you, I certainly get irked even as other folks think about
  issues that they just don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the top and also defined out the whole thing with no need
  side-effects , folks could take a signal. Will probably be again to get more.
  Thank you

  my blog post :: weed near me

 31. Лучшие попперсы для женщин – слабые попперсы с приятным женским ароматом. Попперсы не делятся на женские и мужские. они вызывают высокое сексуальное возбуждение как у мужчин так и у женщин. Нет в наличии Следует отметить, что, покупая попперс в Кирове именно у нас, вы экономите свои деньги, так как здесь самые низкие цены в регионе. Купите частичку блаженства и результат обязательно превзойдет все ваши ожидания. Попперсы – результативные стимуляторы, испарения которых помогают максимально расслабиться, улучшить настроение, приобрести игривый мощный эротический настрой и прочувствовать всю красочность ярких моментов.
  https://marioklhb211099.activablog.com/4854384/гомеопатия-при-импотенции-у-мужчин
  Действие изделия направлено на работу половой системы, но, вместе с тем, оказывает положительный эффект на организм в целом. Покупайте онлайн на нашем сайте препарат Виагра Софт 100 мг отличное качество по доступной цене производства Индии с доставкой по городу Мурманск в день виагра таблетки инструкция заказа. Теперь вы знаете о том, как для чего нужна виагра таблетки действует «Виагра». Заполните форму для консультации и заказа женская виагра инструкция отзывы. Оператор уточнит у вас все детали и мы отправим ваш заказ. Через 1-10 дней вы получите посылку и оплатите её при получении.

 32. This is very attention-grabbing, You’re an excessively skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look ahead to searching for more of your excellent post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks

  Feel free to visit my webpage: weed near me, Selena,

 33. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to
  get that “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads super quick for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

  Visit my blog post – US Magazine [http://www.usmagazine.com]

 34. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the
  website a lot of times previous to I could get it to load
  properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score
  if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this
  RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again soon.

  Also visit my blog post :: buy weed (https://www.heraldnet.com/)

 35. After exploring a number of the blog articles on your web site, I really like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know what you think.

 36. Can I simply say what a relief to find an individual who truly understands what they are talking about on the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 37. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through content from other writers and practice something from their sites.

 38. Howdy I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I was searching on Askjeeve
  for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up
  the excellent work.

  My web blog … cbd for sale

 39. [url=http://azcialis.com/]cialis 20mg usa[/url] [url=http://sildenafilfp.com/]viagra soft generic[/url] [url=http://cialisexpress.com/]cialis online prescription order[/url] [url=http://cheapestsildenafil.com/]sildenafil 60mg price[/url] [url=http://buyrxtablets.com/]generic clomid for sale[/url]

 40. Hello, i think that i saw you visited my website thus
  i came to “return the favor”.I am attempting to find
  things to improve my website!I suppose its ok to use some
  of your ideas!!

 41. Pingback: keto mojo meter
 42. What’s up colleagues, how is the whole thing, and
  what you would like to say on the topic of this article, in my view its truly amazing designed for me.

 43. Возбуждающие капли для женщин почтой женский гель возбудитель смазка, женский возбудитель экстракт. Rendez vous женский возбудитель купить Купить УльтраДжи возбуждающие капсулы для женщин в Донецке, в какой аптеки можно купить женский возбудитель женский возбудитель легкий. Женский возбудитель обсуждения возбудитель для женщин лекарства, женские возбудители в аптеках кирова.
  https://portal2elysium.com/index.php/community/profile/omarspringfield/
  Ультра мощный и ультра известный попперс предназначенный далеко не для новичков, которые боятся показать своё внутреннее эго. Всего несколько вдохов этого сильнейшего попперса…от 580 руб. Ваш отзыв успешно добавлен, он появится после проверки модератором. тел:+7-924-244-2700 Вся информация о ценах и наличии товаров ассортимента, представленная на нашем сайте или сторонних ресурсах, не является публичной офертой ни при каких обстоятельствах и носит ознакомительный характер.