Карл Густав Јунг: Универзумот го поддржува човекот и секогаш ги поттикнува неговите добри замисли

Фантастичната приказна за Пепелашка често се повторува во сегашноста.

Биографиите на многу познати личности зачудуваат со неверојатните факти за трансформација, чиј смисол точно ја открива изреката „преку трње до ѕвездите“. Ваквите среќници ги нарекуваат миленици на судбината, сметајќи дека сите нивни заслуги се сведуваат на способноста да бидат на вистинското место во вистинското време.

Но тоа не е така едноставно. По правило, повеќето од „среќниците“ потрошиле многу време и енергија во остварувањето на своите соништа.

Желби, можности и синхронизација

Психолозите веруваат дека чудата се случуваат само во животите на оние луѓе кои успеале да подготват плодно тло за нив. Со ова во потполност бил согласен Фројдовиот ученик, швајцарскиот психолог Карл Густав Јунг.

Тој ја развил теоријата на синхроницитет, чија суштина е следното: ако човекот многу посакува нешто и работи на својата цел, тогаш во неговата судбина сигурно ќе се случат настани кои ќе го доведат до остварувањето на таа цел. При тоа, на прв поглед, тие настани може да изгледаат како да се случајни и апсолутно неповрзани со целта. Но, со тек на време сè како само од себе да се соединува во една точка. Тогаш се случува чудо.

На пример, работникот во банка сонува да стане поет и пишува песни „за себе“. Еден ден донесува цврста одлука да го покаже своето творештво на некој вистински книжевник, но меѓу своите пријатели нема таков. Два дена подоцна, поетот почетник случајно се запознава со искусен писател и со негова помош ја објавува својата прва зирка. Да, средбата со писателот се покажала како среќна околност, но не и случајност туку откривање на синхроницитетот. Бидејќи ништо немало да се случи ако поетот не работел на остварувањето на својот сон.

Компоненти на успехот

Значи, за да проработи механизмот на синхроницитет, потребно е да постојат три компоненти, потполно зависни од човекот – сон, цел и работа.

Сон

Ова треба да биде најсилната и најсјајната желба од која и при самото спомнување се подобрува расположението. При тоа, треба да се размислува за неа без стравови. А ако ништо не ви паѓа на памет, тогаш можете да ја направите оваа вежба. Треба да одговорите на ова прашање:„Што би направил ако имам магично стапче?“. Одговорот сигурно ќе дојде, без разлика дали во моментот таа желба изгледа остварливо.

Цел и план

Јасната формулација на целта и неколку точки кои се однесуваат на нејзиното постигнување ја врзуваат ефемерната желба за стварноста. При тоа, нема потреба од смислување на средства за остварување на желбата. За нив ќе се погрижи самиот живот.

Работа

Да се сонува и да се планира не е доволно. Неопходно е и да се делува. Дури и ако целта е многу далечна, секогаш може да се направи мал чекор кон нејзината реализација. Имено, со донесувањето на одлуката, неопходно е да се почне да се делува овде и сега во рамките на своите можности. На пример, сонувајќи да одите во Париз, можете само да седите и да гледате фотографии од овој прекрасен град, но подобро е да го средите пасошот ако е потребно, можете да учите француски и да ги проучите сите варијанти за одмор во тој град. Веројатно, по извесно време, животот ќе ви приреди изненадување – авионска карта за Париз.

Јунг верувал дека Унизерзумот го поддржува човекот и секогаш ги поттикнува неговите добри замисли. Но, за остварувањето на својот сон не е доволно само да се има цел. Важно е да не лежите, туку многу да работите во потребната насока.

Извор: https://econet.ru/articles/110198-k-g-yung-vselennaya-blagosklonna-k-cheloveku-i-vsegda-pooschryaet-ego-horoshie-zamysly

Превод: Розета Паскали

1,278 Comments on “Карл Густав Јунг: Универзумот го поддржува човекот и секогаш ги поттикнува неговите добри замисли”

 1. We won’t go into the tired debate of online versus land-based casinos, as both certainly have their advantages and disadvantages. However, it is interesting to explore what makes us choose a particular online casino. Perhaps it’s an advert we see online? Maybe it has some connection with a casino resort we visited? Much of the time it’s the sign-up bonus offer that gets us through the virtual door.  …that suits your needs, to make a deposit with Paysafecard, you would need to go to its Cashier section, or otherwise found like Banking section or Deposit section. Click on its logo, and a pop-up will appear where you’ll need to choose your card. If you’re using the regular prepaid card, you’d need to enter the 16-digit code you received upon the purchase, and as soon as you confirm your transaction, the money will be instantly transferred to your online casino account. http://www.kab3.com/home.php?mod=space&uid=670495 But PokerStars, a unit of Amaya, tells CNBC, “There have been no claims of attacks against the PokerStars or Full Tilt servers.” In the case of government regulations is able to pick out the scams in the cryptocurrency world while regulating it. This can make the relationship between crypto and poker productive. It can encourage poker sites to accept cryptocurrency as a method of financing. CryptoGames Starburst If all the crypto-currency jargon is like double-Dutch to you, then Kncminer.com’s explanation might make things easier: ‘Think of Bitcoin like a hack-around – not like a basic currency which involves banking. It operates in the P2P (peer-to-peer) atmosphere, like the latest Nicolas Cage straight-to-video release. But it doesn’t take a mind able to comprehend Bitcoin to understand how it’s changing the game of poker.’

 2. Thanks a lot for giving everyone such a breathtaking opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is always very pleasant and also stuffed with a lot of fun for me and my office friends to visit your site at the very least 3 times per week to learn the new issues you have. Of course, I am just always satisfied with all the fabulous tips and hints you serve. Some 3 tips in this article are in truth the best I have ever had.

 3. I precisely wished to say thanks once again. I am not sure the things that I would have used without the type of recommendations shared by you concerning this problem. It actually was an absolute challenging setting for me personally, nevertheless spending time with a skilled form you solved it made me to jump with happiness. I’m just thankful for your service as well as sincerely hope you recognize what an amazing job you are always getting into teaching people thru a blog. I am sure you’ve never encountered all of us.

 4. I precisely wanted to thank you very much once again. I am not sure the things that I would’ve handled in the absence of the actual ideas provided by you directly on that area. It actually was a very intimidating dilemma in my circumstances, but taking a look at your well-written form you treated that took me to leap for fulfillment. I’m just happy for your service and thus sincerely hope you recognize what a great job you’re doing educating others using your webpage. Most likely you haven’t got to know any of us.

 5. My wife and i felt so satisfied that Louis managed to deal with his basic research via the ideas he was given in your weblog. It’s not at all simplistic to simply be giving freely information which often people have been selling. We really already know we’ve got the writer to give thanks to for this. The most important explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships your site assist to create – it is all terrific, and it is making our son in addition to us understand this subject matter is enjoyable, which is unbelievably essential. Thank you for all the pieces!

 6. My husband and i ended up being quite thrilled that Jordan managed to carry out his research through the entire ideas he got using your site. It’s not at all simplistic to simply possibly be releasing ideas some others may have been making money from. And now we do know we now have you to appreciate for that. All the illustrations you made, the simple site navigation, the friendships you can aid to engender – it is everything incredible, and it’s really leading our son in addition to us do think that idea is brilliant, and that is rather pressing. Thanks for all the pieces!

 7. I really wanted to make a brief remark in order to express gratitude to you for these unique ways you are giving at this site. My incredibly long internet investigation has now been compensated with useful know-how to exchange with my neighbours. I would assert that many of us visitors actually are very much blessed to be in a fabulous network with so many perfect individuals with useful concepts. I feel very lucky to have come across your weblog and look forward to tons of more amazing minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 8. I precisely needed to say thanks all over again. I do not know what I could possibly have followed without those information revealed by you relating to such a area. It became a depressing concern in my circumstances, however , finding out this expert avenue you solved the issue forced me to weep for fulfillment. Now i’m grateful for this support and as well , pray you comprehend what a powerful job you are always undertaking instructing most people using your webpage. I’m certain you haven’t come across any of us.

 9. I precisely wished to say thanks once more. I’m not certain the things that I could possibly have handled without the type of information discussed by you concerning such a subject matter. It had been a very traumatic dilemma in my view, nevertheless taking a look at your expert style you solved it forced me to jump for fulfillment. I will be happy for the guidance and then hope you know what an amazing job you are providing teaching people today through your webblog. I’m certain you have never met all of us.

 10. I would like to show my thanks to this writer just for rescuing me from such a dilemma. Just after looking throughout the world-wide-web and getting ideas that were not productive, I assumed my entire life was over. Being alive without the presence of answers to the problems you’ve solved all through your entire short article is a crucial case, as well as the kind that could have badly affected my entire career if I had not encountered your site. Your own capability and kindness in taking care of every aspect was excellent. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can also now relish my future. Thanks very much for this skilled and effective guide. I will not think twice to recommend the website to any individual who should get support on this matter.

 11. I and my buddies were studying the nice items found on your web page and then the sudden developed a horrible suspicion I had not thanked you for those strategies. All the young men appeared to be absolutely excited to read through all of them and already have extremely been having fun with those things. Many thanks for being very considerate and then for opting for certain very good useful guides millions of individuals are really desperate to discover. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 12. I needed to compose you the very little remark just to say thanks yet again on the awesome secrets you’ve featured in this article. This is simply generous of you to grant publicly all a lot of people could have offered for sale for an e book in making some cash on their own, particularly seeing that you could have done it if you desired. Those ideas also served to be a good way to recognize that many people have the identical interest just like mine to figure out lots more with respect to this matter. I think there are lots of more pleasant periods ahead for folks who look over your blog post.

 13. I’m just commenting to make you understand what a nice encounter my cousin’s child obtained visiting your web site. She even learned numerous things, which include what it’s like to possess an awesome helping nature to get other individuals clearly gain knowledge of several grueling topics. You actually surpassed her expected results. Thank you for giving the powerful, trustworthy, explanatory and easy tips on this topic to Gloria.

 14. I not to mention my buddies were actually following the great techniques from your web blog while the sudden I had a terrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those tips. My ladies became absolutely warmed to see all of them and have in effect honestly been having fun with them. Appreciate your indeed being very accommodating and then for making a choice on this kind of really good ideas millions of individuals are really needing to be informed on. My sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 15. A lot of thanks for your own work on this web site. My daughter really likes making time for investigations and it is obvious why. I know all of the powerful medium you make important things via this website and in addition attract response from other individuals on this idea plus my daughter is now starting to learn a lot of things. Have fun with the rest of the year. Your conducting a really great job.

 16. I and also my friends have already been viewing the good pointers from the blog and then suddenly I had a terrible suspicion I had not thanked the web site owner for those strategies. Most of the young men happened to be joyful to read through them and have in effect extremely been taking pleasure in them. I appreciate you for genuinely quite accommodating and for considering this kind of decent themes millions of individuals are really needing to be aware of. Our honest regret for not saying thanks to you sooner.

 17. My wife and i ended up being very excited that Emmanuel could finish up his studies out of the ideas he made in your web page. It is now and again perplexing to simply continually be giving away guidance that many other people have been making money from. We acknowledge we have the blog owner to appreciate for this. All the explanations you’ve made, the easy website navigation, the friendships you can assist to promote – it’s got all powerful, and it is leading our son in addition to us reckon that that subject matter is excellent, which is seriously serious. Thank you for the whole lot!

 18. I precisely wanted to thank you very much all over again. I do not know the things I would have handled without the actual creative ideas contributed by you directly on such subject matter. Completely was a very distressing matter in my opinion, however , taking a look at the expert way you processed the issue took me to jump over happiness. I am happier for this help and then have high hopes you really know what a powerful job that you are providing training most people thru your web page. I’m certain you haven’t come across any of us.

 19. I really wanted to type a small note to appreciate you for all of the nice tips and hints you are placing here. My long internet look up has now been rewarded with pleasant suggestions to exchange with my guests. I ‘d suppose that many of us readers actually are definitely endowed to exist in a decent website with so many lovely people with very helpful tips. I feel truly blessed to have encountered your weblog and look forward to some more excellent minutes reading here. Thank you again for a lot of things.

 20. I wish to convey my passion for your kindness supporting persons that should have assistance with this particular subject. Your real commitment to getting the solution across was extraordinarily beneficial and has continually permitted somebody much like me to attain their endeavors. Your personal helpful tutorial implies a great deal to me and even more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

 21. I have to show my thanks to you just for bailing me out of this type of dilemma. After researching throughout the internet and seeing concepts that were not powerful, I thought my entire life was done. Being alive devoid of the approaches to the issues you’ve resolved as a result of the website is a serious case, as well as those that could have negatively affected my career if I had not discovered the website. Your ability and kindness in handling all the details was very useful. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for the specialized and result oriented guide. I won’t hesitate to suggest your site to any person who desires direction on this problem.

 22. I and my buddies happened to be viewing the best procedures from your site while all of the sudden developed an awful feeling I never thanked you for those secrets. All the ladies happened to be for this reason happy to read through all of them and have now extremely been loving these things. Appreciation for truly being really helpful and for opting for this form of fabulous ideas most people are really needing to learn about. My very own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 23. I must express some appreciation to this writer just for rescuing me from this circumstance. Just after surfing around throughout the the web and coming across methods which were not helpful, I assumed my life was well over. Existing without the presence of solutions to the issues you’ve fixed all through your short article is a crucial case, and the kind that would have adversely affected my career if I had not noticed your website. Your actual competence and kindness in playing with all the pieces was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I can now look ahead to my future. Thanks a lot so much for your reliable and result oriented guide. I will not think twice to refer the website to any individual who needs direction about this topic.

 24. Deposit methods – BTC ETH LTC DOGE USDT, Visa, MasterCard, Skrill, Neteller, PayPal, Bank transfer, paysafe card, Zimpler, Webmoney, Euro, US Dollars, Canadian Dollar, Australian Dollar, New Zealand Dollar, Japanese Yen, Renminbi, Polish ZЕ‚oty, Russian Ruble, Norwegian Krone, Bitcoins, Bitcoin Cash, Ethereum, Dogecoin, Tether and Litecoin. A propos de moi Bitcoin is far and away from the foremost popular choice for crypto gambling, although many online casinos also will accept ‘alt-coins’ like Ethereum, Bitcoin Cash, Lit coin, or maybe Dogecoin. Have You Ever Considered Investing In Bitcoin? Bitcoin has made its mark in several online areas, including online gambling sites. Yet with so many that are available online, it’s important to find a good one. Nobody wants to be spending their Bitcoin at bad gambling sites, which is why we have brought together a collection of the very best ones for you, right here. So, without further ado, read on to discover some of the best that the internet has to offer. http://www.businesseschina.com/community/profile/tandyzambrano2/ Poker is definitely the massive equalizer to be enjoyed by every single person who has decided, whether young or old, to play. Poker is for everyone and the best poker action takes place in online casinos and poker rooms that you can access from the comfort of your home. Given the popularity of online poker, it’s no wonder that many mobile casinos offer players the ability to play different types of poker on their Android, Windows and iOS devices at any time. With the rise of Bitcoin and other alternative currencies, many online and mobile casinos also offer poker with cryptocurrencies, so you can enjoy easy, fast, anonymous and secure instant pay transactions. There is no denying that playing online poker has always been a fun experience, especially when you are one of those who manages to win on a regular basis, so how is it possible to take something that is already so much fun and so enjoyable and make it even more exciting? Well, the answer is simple, just let the online poker players use Bitcoin to play poker online, which is exactly what we have been doing here at Real Poker, by offering our players some unique BTC Poker experiences.

 25. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. Да, потому что большинство исследований, касающихся эффективности вакцин, показывают, какова вероятность не заболеть. Но не заболеть — не значит не подцепить заразу. А раз так, вы можете стать переносчиком вируса. https://wiki-view.win/index.php/Турецкий_препарат_для_потенции Дорогие клиенты! Мы продолжаем работать в обычном режиме. Наши специалисты помогут в решении ваших вопросов.Для записи на консультацию обращайтесь по телефону: +7 (391) 229-80-85 средства для повышения женского либидо купить в Спитаке Заполните форму для консультации и заказа препараты повышающие женское либидо. Оператор уточнит у вас все детали и мы отправим ваш заказ. Через 1-10 дней вы получите посылку и оплатите её при получении. У мужчин снижение либидо часто бывает связано с недостаточным уровнем гормона тестостерона. В этом случае наблюдаются и различные сопутствующие заболевания, вроде слабой эрекции; в совокупности это влияет и на психологический аспект имеющейся проблемы. Aизиологические процессы, которые вызывают стрессовую реакцию, блокируют участок мозга, который отвечает за сексуальное желание. Можно сказать, что стресс и либидо — антагонисты 2. Рекомендуется регулярно употреблять чистый сок алоэ с добавлением меда. Подобное средство способствует повышению либидо не только у мужчин, но и у женщин. повышение либидо у женщин Ваш запрос отправлен! Слабые мышцы тазового дна снижают качество сексуальной жизни, из-за чего страдает самооценка партнеров, как следствие, снижается либидо, сексуальность.

 26. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 27. Pingback: ivermectil dosage
 28. Pingback: priligy otc
 29. When Ronnie Lamm appeared on a MacNeil/Lehrer Report segment titled “Pac-Man Perils” in 1982, she was deeply concerned about the youth of America’s burgeoning new past time: pumping “quarters upon quarters” into video games at arcades that were increasingly popping up around the country. ©2015-2021 Daybreak Game Company LLC. All Rights Reserved. https://breakpoint.bg/you-serve/profile/hamishhardey534/ The Community Spotlight 2021.08.07 That job is helped along by how fast our hero can run. It follows similar rules to Sonic, the longer you run the faster you go and momentum is preserved through jumping. Stringing together jumps is the best way to keep up your speed and Super Fancy Pants Adventure gets good at putting its platforms right where you need them. It helps too that ‘fast’ doesn’t mean ‘so fast that you can feel the skin rippling on your face’. I never plowed into three enemies before I could hit the brakes, for instance. It’s just the right speed to compliment the jumping.

 30. Pingback: cheap viagra
 31. Pingback: sildenafil 50mg
 32. Pingback: buy sildenafil
 33. Pingback: viagra
 34. Pingback: online viagra
 35. Pingback: cialis soft
 36. Pingback: cialis generic