Кога ќе запре срцето – биофидбек или моќ на самоконтрола

За повеќето процеси што се одвиваат во нашиот организам воопшто не сме свесни. Не знаеме колкав ни е крвниот притисок или пулсот, не го забележуваме собирањето и ширињето на крвните садови или работата на желудникот. Се разбира, сите овие функции можат да ги регистрираат современите медицински апарати и да ги прикажат преку светлосни или звучни сигнали. Исконска желба на човекот отсекогаш била да ја скроти природата, да управува со своето тело. Биофидбекот и истражувањата што се вршат во таа насока, можеби конечно ќе одговорат на вековниот стремеж.

Биофидбекот или биолошка повратна врска претставува постапка која овозможува свесно да ги контролираме т.н. автоматски функции на организмот. Најдобар пример за тоа како функционира биофидбекот се тренинзите со заболени од аритмија на срцето, кои ги спроведувале психологот Бернар Бликер и кардиологот  Јуџин Енгл од Балтимор (САД). На екранот на апаратот на којшто биле приклучени пациентите, се појавувала жолта боја ако работата на срцето е нормална; црвената значела дека треба да се забави, а зелената да се забрза. Вежбајќи дома, пациентите научиле да ја регулираат брзината на работата на своето срце. Многубројни испитувања се вршени и во врска со телесната температура и посебно со ритамот на мозочните бранови. И покрај многубројните одлични резултати од примената на биофидбекот, сепак поголемиот број на лекари продолжуваат да ги препорачуваат исклучиво производите на фармакомафијата. Користејќи го примарното чувство на страв кај болните, создаваат милиони зависници од лекови.

Експериментот на д-рГрим

До пред петнаесет години децидно се тврдеше дека човекот има два релативно независни нервни системи: централниот, кој го користиме за свесните активности и вегетативниот, кој не зависи од волјата на човекот, а ги контролира виталните телесни функции како што се дишењето, работата на срцето итн. За луѓето од западниот свет ова е релативно точно, а во тој контекст и биофидбекот е сѐ уште дискутабилна тема. Источните филозофски и религиозни традиции ваквата поделеност ја сфаќаат условно, како одраз на дезинтегрираноста на човековиот живот. Познато е дека индиските јогини и зен свештеници можат да ги контролираат, па дури и да управуваат со цвоите телесни функции.

Свами Рама

Еден од најпознатите е јогинот Свами Рама кого во 1971 година го испитувал д-р Елмер Грин, директор на психофизиолошката лабораторија Менингер во Канзас (САД). Свами Рама во текот на одреден период, додека бил приклучен на ЕКГ, свесно можел да го менува ритамот на срцето, од 66 го подигнал на 94, а потоа го спуштил на 54 отчукувања во минута. Д-р Грин особено се интересирал за можноста Свами Рама да ја запре работата на срцето. Тој на научникот му предложил прекин од 3 до 4 минути, но за Грин доволно биле и 10 секунди.

Голема заслуга во испитувањето на биофидбекот му се припишува и на американскиот научник Џо Камија, кој во 1958 година речиси случајно открил дека човекот свесно може да ја контролира активноста на мозокот. Тој пронашол дека секој може да научи како да призведе специјален вид на мозочни бранови (т.н. алфабранови кои предизвикуваат чувство на ведрина и релаксираност). Камија конструирал електричен уред кој мозочните бранови ги трансформира во звучни сигнали, па така, секој пат кога испитаникот ќе произведе алфа бранови се слушал тон. Задачата на секој од испитаниците била да ја препознае својата внатрешна состојба која одговара на алфа брановите и да ја одржува. Учењето траело само неколку часа, но за потраен ефект неопходно било лицето повторно да се приклучи на уредот и да се провери дали свесно предизвиканата состојба (психичка и телесна) се совпаѓа со појавата на алфа брановите.

Секако, и за ова нема никогаш да слушнете од вашиот матичен лекар затоа што во денешново потрошувачко општество потребни се секојдневни корисници на секакви транквилизери, седативи и други таблетки за справување со најразлични симптоми.

Примена на биофидбекот

Истражувањата покажале дека околу 80% од разните заболувања имаат психосоматско потекло. Тоа значи дека главни причинители се стресот или неспособноста на организмот да се бори со болеста, затоа што мозокот одбива „да соработува“. Испитувајќи го биофидбекот, научниците успеале да поврзат одредени типови на емотивно расположение со соодветни видови на нервни активности. Тоа значи дека со примената на методот на биофидбек, непријатните и несакани емоционални состојби, пред сѐ анксиозноста, можат да се стават под контрола. Со редукцијата на анксиозноста и на чувството на тегобност, всушност превентивно се делува на психосоматските заболувања. А кога болеста ќе се појави, методот на биофидбек најдобри резултати дава кај главоболките, мигрената, несоницата, срцевите заболувања, високиот крвен притисок и некои психички болести.

Но биофидбекот, за да не биде само уште една можност на алтернативната медицина, туку да биде навистина применлив надвор од лабораториите, потребни се специјални технички помагала. Не се работи за некои посебни апарати, туку за уреди кои медицината веќе ги користи. Со помош на ЕКГ, ЕЕГ, електромиографот или со релаксометарот биофидбекот може да се тренира, да се научи и користи за отстранување на многу невротични симптоми во секојдневниот живот.

Биофидбекот е одлична техника за справување со многу симптоми и овладување со некои телесни функции. Но, за жал, како и многу други третмани, биофидбекот може да ги реши последиците а не и причините за одредени болести. Тоа значи дека санирањето на симптомите од одредена болест ќе води кон друга болест, доколку при тоа не се работи на елиминирање на причините за настанување на примарната болест.

Автор: Розета Паскали

1,292 Comments on “Кога ќе запре срцето – биофидбек или моќ на самоконтрола”

 1. Но, как и любые растительные средства, китайские бады для потенции могут, как благотворно повлиять на организм, так и не подействовать вовсе. Как известно, БАДы для повышения потенции стоит выбирать, исходя из того, какое заболевание повлекло за собой развитие эректильной дисфункции или импотенции. Бады для потенции могут классифицироваться по функциям, эффективности, процентному … Заполните форму для консультации и заказа Пантомакс средство для мощной потенции. Оператор уточнит у вас все детали и мы отправим ваш заказ. Через 1-10 дней вы получите посылку и оплатите её при получении http://shanedrgu764319.howeweb.com/4181231/возбудитель-для-женщин-в-аптеках-отзывы Анонимно: Отличный препарат, секса пару раз в неделю мне достаточно, поэтому для качественного секса принимаю и всегда получаю отличный результат. Игорь: Трах он и тем хорош, чтобы всегда стояло и хотелось, Дженерик Левитра очень помогает в этом. Крайне редко лекарство провоцирует развитие приапизма (болезненной длительной эрекции). Вся информация представлена исключительно в ознакомительных целях, чтобы вам было проще понять, что именно вас беспокоит и к какому врачу-специалисту следует обратиться. Передозировка Передозировка Известно о случаях приема Левитры в дозе 80 мг в сутки, которые не сопровождались развитием серьезных побочных реакций.

 2. My husband and i have been quite relieved Emmanuel managed to carry out his analysis with the precious recommendations he made in your web site. It’s not at all simplistic to simply possibly be freely giving tips and hints that many men and women could have been trying to sell. And we all know we have the blog owner to thank for that. The entire explanations you have made, the easy blog navigation, the relationships your site help to promote – it’s got all extraordinary, and it is leading our son and the family understand that subject is exciting, which is certainly extraordinarily serious. Thanks for the whole thing!

 3. I not to mention my guys came analyzing the best advice from your site while quickly developed a terrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those strategies. All of the people became for that reason passionate to read through all of them and now have simply been making the most of them. Appreciate your being considerably accommodating and also for making a choice on these kinds of quality useful guides millions of individuals are really desirous to be informed on. Our own sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 4. I am glad for commenting to let you be aware of what a amazing experience my friend’s princess went through browsing your site. She picked up a lot of issues, including what it is like to have an amazing helping nature to let the mediocre ones effortlessly grasp specified impossible subject areas. You truly surpassed my desires. I appreciate you for providing those practical, healthy, edifying as well as unique guidance on that topic to Kate.

 5. I simply needed to thank you so much yet again. I am not sure the things that I would’ve used in the absence of the strategies shared by you over that field. It was the distressing matter in my view, nevertheless encountering a new professional approach you resolved the issue forced me to weep over gladness. I’m just thankful for this help and in addition hope that you comprehend what a powerful job you have been accomplishing educating many people with the aid of your web page. I am sure you’ve never come across all of us.

 6. A lot of thanks for all your hard work on this website. Ellie enjoys going through internet research and it is obvious why. A number of us notice all relating to the lively mode you present priceless guidance on your web blog and in addition improve participation from some other people about this concern plus my daughter is always learning a lot. Take pleasure in the rest of the year. You’re the one doing a first class job.

 7. I have to show my thanks to this writer for rescuing me from this particular instance. Just after researching through the the net and obtaining tricks that were not helpful, I thought my entire life was done. Being alive devoid of the approaches to the difficulties you’ve fixed all through the article content is a serious case, as well as the ones which could have negatively damaged my entire career if I had not discovered your blog post. Your own personal training and kindness in handling all the pieces was vital. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a point like this. It’s possible to at this point relish my future. Thank you so much for this expert and amazing guide. I won’t be reluctant to propose the website to any person who needs and wants assistance about this subject.

 8. Thank you for every one of your labor on this blog. Debby takes pleasure in managing investigation and it is easy to understand why. All of us learn all about the powerful tactic you create effective tactics on your website and even cause contribution from the others on that concern and our own simple princess is always being taught a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. Your carrying out a wonderful job.

 9. Thank you a lot for providing individuals with remarkably remarkable chance to discover important secrets from this blog. It is often very amazing plus packed with fun for me and my office acquaintances to visit your blog more than 3 times in one week to read the fresh items you will have. And lastly, I’m just usually motivated concerning the magnificent methods served by you. Some 2 tips in this posting are unequivocally the best I’ve ever had.

 10. I intended to write you that little note to be able to say thanks as before on the fantastic secrets you’ve featured above. This is generous with people like you to convey extensively all a few people could possibly have offered for an ebook to help with making some dough for themselves, especially seeing that you might well have done it in the event you decided. These pointers in addition worked like the great way to recognize that other individuals have a similar fervor really like my very own to see way more in terms of this problem. I am certain there are some more pleasurable instances ahead for individuals that discover your website.

 11. I actually wanted to compose a message to thank you for all of the unique information you are giving out on this site. My rather long internet look up has at the end of the day been recognized with professional points to share with my colleagues. I ‘d claim that many of us readers are unquestionably endowed to exist in a remarkable site with many wonderful professionals with beneficial techniques. I feel truly blessed to have discovered the site and look forward to some more pleasurable minutes reading here. Thank you again for a lot of things.

 12. I simply wished to say thanks yet again. I do not know the things I would’ve sorted out in the absence of those creative ideas shared by you concerning that area of interest. It was the depressing difficulty in my circumstances, but taking note of a new well-written way you resolved it made me to leap for gladness. I’m just happier for your support and even wish you recognize what a great job your are providing instructing some other people by way of your websites. I am sure you haven’t met all of us.

 13. I needed to send you a very small note in order to thank you so much again considering the wonderful strategies you’ve provided above. It’s certainly particularly open-handed with people like you to provide easily what a few individuals might have supplied for an ebook to get some bucks on their own, principally since you could have tried it if you decided. Those good ideas in addition acted to be the easy way to realize that many people have the identical dreams just as my own to see a little more in respect of this matter. I am sure there are millions of more pleasant instances in the future for many who examine your blog post.

 14. I would like to show some appreciation to this writer for rescuing me from such a matter. Because of surfing around through the world wide web and finding things which are not helpful, I was thinking my life was over. Existing minus the solutions to the issues you’ve sorted out as a result of your review is a serious case, as well as ones that might have adversely damaged my entire career if I had not encountered your web page. Your know-how and kindness in taking care of all the stuff was vital. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks very much for your high quality and effective help. I will not think twice to endorse your web sites to anybody who ought to have guide about this matter.

 15. My husband and i have been absolutely thrilled that Louis managed to do his homework through your precious recommendations he had out of the blog. It’s not at all simplistic to simply possibly be giving freely helpful tips which usually most people may have been selling. We really already know we have you to give thanks to for this. The illustrations you have made, the simple website navigation, the relationships you help promote – it is mostly astonishing, and it is aiding our son and the family reason why this content is brilliant, which is rather pressing. Many thanks for the whole lot!

 16. I together with my guys appeared to be looking at the good advice located on your site and instantly came up with a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those strategies. My women had been thrilled to read them and have in effect seriously been taking advantage of them. Thanks for really being simply considerate and then for going for certain fine themes millions of individuals are really wanting to discover. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 17. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily spectacular opportunity to read articles and blog posts from this web site. It is usually so amazing and also jam-packed with amusement for me and my office peers to visit your web site at the very least thrice a week to find out the latest items you have. And lastly, I’m always amazed considering the superb things you give. Selected 3 points on this page are really the very best we have all ever had.

 18. My spouse and i ended up being quite peaceful that Raymond managed to complete his reports while using the precious recommendations he got from your site. It is now and again perplexing just to always be making a gift of methods that many people today could have been making money from. We really remember we’ve got the writer to appreciate because of that. The main explanations you made, the simple web site menu, the friendships you will aid to foster – it is most spectacular, and it’s really aiding our son in addition to our family reason why this subject matter is amusing, which is certainly especially mandatory. Thanks for the whole thing!

 19. I wish to convey my appreciation for your kindness supporting men who actually need assistance with the subject matter. Your real commitment to getting the solution across had been especially advantageous and has specifically permitted ladies much like me to get to their goals. Your new valuable key points means a lot a person like me and even further to my mates. Thanks a lot; from all of us.

 20. I want to express my affection for your kindness for men and women who must have help with this important subject. Your special dedication to passing the solution all around ended up being incredibly invaluable and have really permitted associates much like me to arrive at their targets. Your useful guidelines signifies a lot a person like me and somewhat more to my fellow workers. Regards; from all of us.

 21. It would take an earthquake for the FCA not to press ahead. In the real world, importers buy derivatives as a defence against slumps in their domestic currency. But crypto-monies are not legally recognised currencies. They do not reliably store value, rarely serve as a unit of account and are not widely accepted. Peddlers of crypto-derivatives, the FCA says, cannot claim their wares are needed for hedging purposes. On the day of that 100x trade, his boss caught him staring at the crypto charts. “That doesn’t look like your work,” his boss told him. “What are you doing?” And his boss did not forget. At Gash’s next performance review, the crypto incident came up, the review went poorly and Gash now says that “it cost me my job.”   UpBots is a trading marketplace for cryptocurrencies and traditional markets. The team behind… https://chessfamily.de/community/profile/kianhalvorsen29/ With a base maximum jackpot of just 1,000 coins, changing seats and tables is a lot faster when all you have to do is click buttons. Slot machines free online this change helps prevent having to rewrite data sets that contain customer data and the first filemark, or the roulette at caesars suit. For one to play multi-line slots professionally, expect more symbols from the u. If you’re on a hot streak and just need to fuel up before the next round, best no deposit mobile casino bonuses so make sure to check that. As online casinos go, cyber club casino regardless if mint. Cyber club casino oltre ai classici giochi come slot e roulette, profit. Alles, voucher. Bitcoin Penguin Casino Temple of Luxor King Billy Casino Grand Bazaar There are a number of benefits when it comes to depositing at a Bitcoin dice casino. Firstly, transfers are instant. Unlike more traditional methods, which can take a while to process, you’ll be able to use your Bitcoin deposits immediately. Some Bitcoin dice casinos offer special promotions to new players too. So if you choose Bitcoin as your method of payment, you might get comp points and casino bonuses.

 22. Pingback: viagra connect
 23. Pingback: cipla tadalafil
 24. Pingback: viagra coupon
 25. Pingback: viagra pricing
 26. Pingback: viagra best price
 27. Pingback: best buy cialis
 28. Pingback: watermelon viagra
 29. Pingback: gabapentin anxiety
 30. Pingback: viagra discounts
 31. Pingback: what is norvasc
 32. Pingback: lipitor 40 mg
 33. Pingback: metoprolol dosage
 34. Pingback: losartan 25mg
 35. Pingback: cialis 20mg
 36. Pingback: levitra wiki
 37. Pingback: duloxetine class
 38. Pingback: generic wellbutrin
 39. Pingback: buspar 50 mg
 40. Pingback: what is coreg
 41. Pingback: does viagra expire
 42. Pingback: cialis drug prices
 43. Pingback: acyclovir cream
 44. Pingback: cephalexin 500mg
 45. масло иланг – иланга люблю капать в ванну или в аромолампу. Сплю как убитая. и что самое главное, просыпаюсь легко, неважно сколько часов поспала! Эфирные масла афрозодиаки по-разному воздействуют на психику, поэтому при подборе ароматической композиции стоит учитывать особенности их воздействия: На основании: – Пункты самовывоза от 1000 р. В косметических препаратах масло иланг-иланг замедляет старение кожи, придает ей бархатистость и упругость, устраняет расширение сосудов. Устранят угревую сыпь, стимулирует обновление клеток, укрепляет ногти, восстанавливает ломкие волосы. Регулирует работу сальных желез при жирной коже. А при сухой — снимает раздражение и смягчает.
  http://www.phd-qt.unina.it/index.php/community/profile/sherrillk67050/
  Быстро приготовили и привезли, качеством доволен Вполне возможно, что прекращение приема попперсов остановит процесс повреждения сетчатки, но симптомы будут беспокоить человека еще долго, и мы совершенно ничего не знаем о том, как влияют новые виды этих наркотиков на глаза человека Купить бошки челябинск Очередной эксклюзив в нашем магазине! Этот попперс дает ударный эффект, подобно бегущему на тебя быку. Если хватит мужества, можешь попробовать схватить быка за рога с новым попперсом Bull.от 580 руб. на качество препаратов на качество препаратов

 46. Pingback: cialis 5 mg daily
 47. Pingback: purchase levitra
 48. Pingback: viagra buy online
 49. Pingback: on line cialis
 50. Pingback: tadalafil generic
 51. Pingback: viagra pill cutter
 52. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am having problems with your RSS. I donít know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 53. Pingback: what is amlodipine
 54. Pingback: metformin moa
 55. Pingback: amoxicillin dose
 56. Pingback: lasix for sale
 57. Pingback: xenical 120mg uk
 58. Pingback: motilium buy
 59. Pingback: nolvadex pct sarms
 60. Pingback: walmart cialis
 61. Pingback: cialis canada
 62. Pingback: lilly cialis
 63. Pingback: does viagra work
 64. Great work! This is the type of information that are supposed to be shared across the net.
  Shame on Google for now not positioning this post higher!

  Come on over and visit my web site . Thank you =)

 65. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve learn this submit and if I could
  I wish to counsel you some interesting things or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this
  article. I want to read even more issues approximately it!

 66. Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a
  good web hosting provider at a reasonable price?
  Many thanks, I appreciate it!

 67. I’ve been surfing online greater than 3 hours as of late, yet I by no
  means found any interesting article like yours.

  It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good
  content material as you did, the net might be much more
  useful than ever before.

 68. I’ll right away take hold of your rss feed as I can not to
  find your email subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you’ve any? Kindly let me realize in order that I could subscribe.
  Thanks.

 69. I have been browsing on-line greater than three hours
  nowadays, yet I by no means found any interesting article like yours.
  It’s pretty value sufficient for me. Personally, if all webmasters and
  bloggers made excellent content as you probably did, the internet can be a lot
  more useful than ever before.

 70. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since
  I bookmarked it. Money and freedom is the best way to
  change, may you be rich and continue to help others.

 71. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you
  few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 72. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent design.

 73. I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build
  this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own site and would love to know where you got this from or exactly
  what the theme is named. Cheers!

 74. I will right away snatch your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink
  or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me realize so
  that I could subscribe. Thanks.

 75. Every Day our hacker group Will update the store with Fresh Cards, Paypal verified balance, Accounts store ( ebay,amazon,Bank login,fullz info dob ssn…)

 76. Pingback: priligy canada buy
 77. I will immediately grasp your rss as I can’t in finding your
  e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 78. It is perfect time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest
  you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I want to read even more things about it!

 79. It’s appropriate time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I
  may just I wish to suggest you some fascinating things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles regarding this article.
  I want to learn even more issues approximately it!

 80. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I desire to read even more things about it!

 81. Pingback: lyrica instagram
 82. Pingback: purchase viagra