Позитивно родителство: 8 совети да го воспитате детето на поубав начин

Како ефикасно да ги воспитувате децата? Ова прашање си го поставува на себеси секој родител кој знае колку тешко може да биде секојдневието со дете кое не е послушно. Дури и на оние најтрпеливите им се случува „да полудат“ во некои мемнти. Што да се прави?

На помош пристигнува позитивното родителство кое става акцент на взаемното почитување и користи позитивни инструкции. Се фокусира на учење наместо на казнување. Различни студии покажуваат дека употребата на овој начин на дисциплина има подобри резултати во однос на однесувањето на детето, емотивниот развој, академскиот успех и менталното здравје.

Еве 8 совети како да ги примените основите на позитивната дисциплина:

 • Фокусирајте се на причините за некое однесување

Секогаш постои причина за непослушноста на детето, иако таа може некогаш да биде и смешна за родителите. Но таа за детето е голема и затоатака и се однесува. Ако родителите можат да го решат тој проблем, дури и кога детето нема да го добие она што го сака, тоа ќе чувствува дека неговите потреби се задоволени и ќе може да продолжи понатаму без да биде немирен. Може да биде налутено но нема да биде непослушно ако почувствува дека го разбираат.

Познавањето на причината може да им помогне на родителите однапред да ја избегнат непослушноста. На пример, ако детето го удри својот брат или сестра бидејќи му ја зеле играчката, истото може да биде избегнато доколку децата ги научиме секогаш да прашаат пред да земат нешто од некого.

 • Применувајте нежна и непоколеблива дисциплина

Бидете нежни за да му покажете како и тоа да биде нежно со другите. Тоа учи од вас и ако вие се дерете или го нарекувате со погрдни имиња, тоа ќе научи дека тоа е нормално однесување кога некој е нервозен. Важи и обратното, ако родителот е нежен и му се обраќа на детето со почитување, тоа ќе го усвои таквиот начин на однесување како нормална реакција во некои тешки моменти. Ваквото однесување ќе му помогне и полесно да се смири, да биде разумно и порасположено за соработка. Нежноста не значи дека сте се откажале и дека му дозволувате на детето да прави што сака. Можете со цврст но нежен тон да му кажете на детето дека не може да го добие она што го сака. Нема потреба од дерење, употреба на злобен тон исл. Цврстото и смирено НЕ е многу ефектно.

 • Мислете на себеси

Одвојте време за себе секогаш кога тоа ви е потребно. Неизбежно е понекогаш родителите да чувствуваат замор, нервоза и да ги иритира детската непослушност. Ситуацијата решете ја така што кога ќе почувствувате напнатост, речете му на детето дека  ви е потребно малку време за да се смирите. Можете да отидете во друга соба додека не ви помине, вдишете длабоко и разбистрете ја главата. Ова ќе ви даде и малку време за да размислите подобро што да правите.

 • Бидете родител кој не казнува

Казната кај детето предизвикува огорченост, побуна и лутина. Таа често не може да го спречи лошото однесување а при тоа не го учи ни кое е доброто однесување. Позитивната дисциплина е поефикасна при смирувањето на детето. На пример, наместо да користите така наречен „тајм-аут“ како казна, употребето го само за да го одвоите детето од ситуацијата која го иритира. Целта е да биде на мирно и на сигурно место. Може да има омилена играчка со себе, може и да се мази со вас. Запамтете дека не е под казна. Кога ќе се смири, објаснете му што не било во ред и помогнете му следниот пат подобро да се однесува.

 • Бидете јасни, конзистентни и исполнете го кажаното

Одлучете и јасно објаснете му на дететокои се последиците од непослушноста пред да решите да го казните. Освен тоа, морате да бидете конзистентни во применувањето на одредени мерки, инаку ќе дојде до забуна. Детето ќе продолжи да ги испитува границите за да види што уште може да се случи. Да се исполни кажаното значи дека не треба да кажете нешто ако навистана не го мислите тоа и ако немате намера истото да го направите. Празните закани не служат за ништо.

 • Запознајте се со развојните фази за да знаете што да очекувате

Децата пред третата година не се доволно разумни затоа што сѐ уште не им е развиен делот од мозокот кој е одговорен за разбирање на последиците и за разумно расудување. За децата на оваа возраст подобро е да се користи пренасочување на вниманието на нешто друго отколку убедување и очекување дека тоа ќе ја разбере ситуацијата. На постарите деца ќе им помогнете да ги развијат своите когнитивни способности со објаснувања и нудење на избори.

 • Сѐ нека биде прилика за учење

Кога децата се доволно големи за да ја разберат ситуацијата (значи над три години), секоја непослушност или лошо однесување може да се претвори во важна животна лекција.

На пример, што ќе научи детето ако ја скрши играчката? Дека не може со неа повеќе да си игра. Ако некоја играчка не му се допаѓа веќе, може да ја даде на другите да уживаат со неа. Ако ја искршило играчката во нервоза, помогнете му да најде други начини на искалување на бесот. Поработете и на именување на чувствата, за да знае како да опише што чувствува (Лут сум затоа што…) итн. Вака му помагате да ги развие и своите комуникативни вештини.

 • Бидете трпеливи и не очајувајте

Позитивната дисциплина нема да донесе позитивни резултати преку ноќ. И не треба да биде целта брз резултат, туку со тек на време детето да научи кои се соодветни однесувања. Потребно е време бидејќи детето мора сѐ да види по неколку пати, па може да поминат недели и месеци. Но, кога ќе се случи промената во однесувањето на детето, ќе бидете горди а детето ќе усвои важни животни вештини.

Текст: Розета Паскали

697 Comments on “Позитивно родителство: 8 совети да го воспитате детето на поубав начин”

 1. GO!!!
  This phrase was said by the first cosmonaut on Earth – Yuri Gagarin. (Yuri Gagarin)
  He was the first astronaut on Earth. He was Russian! …
  Now Russia is becoming a strong country, gas pipelines, a vaccine against COVID-19, an army.
  Is this very reminiscent of the communist Soviet Union?
  How do you think?
  Now we have total control in our country. I am interested in the opinion of foreigners.

  Албонумисматико

  ПОЕХАЛИ!!

 2. I wanted to type a simple comment to be able to appreciate you for all of the awesome tricks you are sharing at this site. My considerable internet investigation has at the end of the day been recognized with reasonable facts and techniques to talk about with my good friends. I would admit that we visitors are really endowed to dwell in a magnificent network with so many wonderful individuals with very beneficial tips. I feel pretty lucky to have come across your webpages and look forward to plenty of more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 3. Thank you so much for providing individuals with remarkably pleasant opportunity to discover important secrets from here. It can be very pleasing and also jam-packed with a great time for me personally and my office friends to visit the blog at the very least thrice in one week to read through the latest issues you have. Of course, I’m so actually amazed with your beautiful inspiring ideas served by you. Certain 1 areas in this posting are honestly the most suitable I have had.

 4. I wish to point out my passion for your generosity supporting individuals who really want help with this one theme. Your very own dedication to getting the message up and down has been exceptionally powerful and has always allowed women much like me to get to their dreams. Your entire important facts signifies this much to me and still more to my office colleagues. Regards; from everyone of us.

 5. Thanks for all your work on this blog. My daughter really likes doing investigations and it’s really easy to see why. We all hear all relating to the dynamic medium you present invaluable solutions by means of the web blog and in addition strongly encourage response from others on the area of interest and our favorite child is now discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. Your doing a first class job.

 6. I simply had to thank you very much once again. I do not know what I could possibly have handled without the actual advice documented by you about such a topic. It previously was a challenging scenario in my view, but seeing the specialized avenue you treated the issue forced me to weep over delight. I will be thankful for the help and thus hope that you are aware of an amazing job you happen to be undertaking instructing most people through the use of your blog post. More than likely you’ve never come across any of us.

 7. I wanted to send a small word to be able to express gratitude to you for the fabulous solutions you are sharing on this website. My incredibly long internet look up has now been paid with good quality content to talk about with my co-workers. I ‘d admit that most of us site visitors are really lucky to live in a magnificent network with many wonderful people with very helpful points. I feel rather happy to have discovered your site and look forward to plenty of more awesome times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 8. I’m writing to let you know what a helpful discovery my friend’s daughter had using your web page. She picked up several things, including what it’s like to possess a wonderful coaching nature to get many others very easily know precisely a variety of complex subject matter. You really did more than my desires. I appreciate you for giving such warm and friendly, safe, edifying not to mention unique thoughts on this topic to Janet.

 9. I precisely desired to thank you very much yet again. I am not sure the things I could possibly have implemented without the entire tricks shown by you concerning that problem. It absolutely was a real frustrating condition in my position, nevertheless observing this specialized manner you treated that forced me to leap over gladness. Now i’m thankful for the advice and even pray you recognize what a powerful job you happen to be undertaking instructing the rest through your webpage. I am certain you haven’t got to know all of us.

 10. I and also my friends have already been following the great guides on your web blog and then unexpectedly I got a terrible suspicion I had not expressed respect to you for those tips. All the men had been absolutely passionate to read through all of them and have quite simply been taking pleasure in them. Thanks for getting indeed kind and then for settling on variety of cool tips millions of individuals are really needing to be informed on. My very own sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 11. I needed to send you this bit of note to finally say thanks a lot the moment again relating to the spectacular tricks you’ve shared on this website. It has been shockingly open-handed with people like you to supply without restraint all a number of people might have marketed as an e-book to get some money for their own end, most importantly given that you might have tried it if you considered necessary. The inspiring ideas likewise served as the good way to comprehend some people have the same interest similar to my very own to see great deal more with regards to this condition. I believe there are lots of more pleasant situations ahead for those who start reading your blog post.

 12. I precisely had to thank you so much once more. I do not know what I would have followed in the absence of the thoughts provided by you directly on that question. It had been a difficult issue in my circumstances, however , looking at your specialised manner you treated the issue made me to weep over gladness. I am just thankful for this advice and even sincerely hope you recognize what an amazing job you’re putting in instructing the mediocre ones with the aid of your blog. I am certain you haven’t encountered all of us.

 13. A lot of thanks for all of your efforts on this website. Ellie enjoys engaging in research and it’s easy to see why. We notice all relating to the powerful form you convey powerful tips and tricks on your website and even increase participation from other individuals about this situation so our favorite simple princess is in fact learning a great deal. Enjoy the rest of the year. You have been conducting a fantastic job.

 14. My husband and i ended up being now thrilled when Raymond managed to complete his studies while using the ideas he received from your own site. It’s not at all simplistic just to find yourself giving for free helpful tips that a number of people may have been trying to sell. And we fully grasp we need the website owner to be grateful to for this. The type of explanations you’ve made, the easy website menu, the friendships your site give support to foster – it’s mostly wonderful, and it’s really letting our son and us consider that the content is pleasurable, which is rather indispensable. Many thanks for the whole lot!

 15. I wanted to post a note to be able to express gratitude to you for those magnificent tricks you are giving out here. My rather long internet research has at the end of the day been compensated with useful concept to exchange with my friends and family. I ‘d point out that we website visitors actually are very blessed to be in a perfect website with so many special people with very helpful plans. I feel somewhat lucky to have used the web page and look forward to plenty of more awesome times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 16. Thank you for all of the labor on this web page. My niece loves working on investigations and it’s easy to see why. We learn all about the lively mode you give efficient ideas on the blog and even boost participation from the others about this situation plus our girl is always discovering a great deal. Take advantage of the rest of the new year. Your carrying out a fabulous job.

 17. I would like to convey my affection for your kind-heartedness in support of those people who need help with this one study. Your very own dedication to passing the solution throughout had been astonishingly insightful and have continuously enabled individuals just like me to achieve their pursuits. Your entire valuable guide can mean much a person like me and extremely more to my office colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 18. I wish to show some thanks to you just for bailing me out of this type of incident. After searching through the internet and seeing advice which are not pleasant, I believed my entire life was over. Existing without the presence of strategies to the difficulties you’ve sorted out by way of your main report is a critical case, as well as ones that could have negatively affected my career if I hadn’t encountered your blog. Your primary mastery and kindness in touching everything was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a thing like this. I can also at this time look forward to my future. Thank you so much for the reliable and effective guide. I won’t hesitate to endorse your blog to any person who should receive direction about this issue.

 19. I must show thanks to you just for rescuing me from such a situation. Just after exploring through the world-wide-web and meeting ideas that were not productive, I was thinking my life was over. Living without the presence of approaches to the difficulties you’ve resolved through your entire report is a crucial case, and those that would have adversely damaged my career if I hadn’t noticed the blog. Your actual skills and kindness in taking care of everything was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for the reliable and effective guide. I will not hesitate to recommend the website to any person who needs to have assistance about this issue.

 20. I not to mention my buddies happened to be checking out the excellent helpful hints on your web blog while all of a sudden I had a terrible feeling I had not thanked the website owner for them. Most of the young men were definitely absolutely passionate to see them and have in effect in fact been having fun with these things. Many thanks for indeed being quite accommodating and then for picking out this sort of useful areas millions of individuals are really desperate to understand about. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 21. I simply desired to appreciate you once more. I am not sure the things I could possibly have undertaken in the absence of these secrets shown by you over that area. Previously it was a real scary situation in my opinion, nevertheless taking a look at your expert avenue you managed that forced me to jump for gladness. Now i’m grateful for your support and expect you realize what a great job you have been accomplishing instructing many others with the aid of a blog. Most probably you have never come across all of us.

 22. Thanks so much for giving everyone an exceptionally memorable possiblity to discover important secrets from this web site. It’s always very pleasant and also packed with a good time for me and my office peers to search your website on the least 3 times per week to read the newest secrets you have. Not to mention, I am just actually pleased with your outstanding knowledge served by you. Certain 1 areas on this page are without a doubt the best we’ve ever had.

 23. I must convey my respect for your generosity for those people who actually need help with this important concern. Your personal commitment to getting the solution along appears to be particularly useful and has regularly allowed employees just like me to reach their targets. Your entire warm and friendly guidelines can mean a whole lot a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Warm regards; from all of us.

 24. I precisely desired to thank you very much yet again. I am not sure the things I would have used without those tactics documented by you on this subject matter. It was a depressing scenario in my view, nevertheless viewing the skilled mode you treated it forced me to leap with contentment. Now i am happy for the information and as well , believe you comprehend what an amazing job you have been providing training other individuals through a site. I am sure you haven’t met all of us.

 25. I wanted to draft you this very small remark to help thank you very much again relating to the pleasant methods you’ve discussed on this website. It was so wonderfully open-handed with people like you to provide easily all numerous people might have offered for an e book in order to make some profit for themselves, notably seeing that you could possibly have done it if you decided. These secrets likewise worked as the good way to know that other people have the identical passion like my personal own to understand more and more with regards to this matter. I’m certain there are millions of more pleasant opportunities in the future for individuals who read your website.

 26. Hello there, I discovered your web site by means of Google at the same time as
  searching for a comparable subject, your web site came up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just became aware of your weblog thru Google, and located that it is really informative.

  I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate in case you proceed this
  in future. A lot of folks might be benefited out of your writing.
  Cheers! https://tadalafil.cleckleyfloors.com/

 27. I think what you published made a great deal of sense.
  But, what about this? what if you were to create a awesome post title?
  I am not suggesting your information isn’t good, but what if you added something
  that grabbed folk’s attention? I mean Позитивно родителство: 8 совети да го воспитате детето на поубав
  начин – is a little boring. You might peek at Yahoo’s home
  page and watch how they create post headlines to get viewers
  interested. You might add a video or a picture or two to grab readers interested about everything’ve written. Just my opinion, it might
  bring your blog a little livelier. http://cleckleyfloors.com/

 28. Pingback: cytotmeds.com
 29. Definitely imagine that that you stated. Your favourite justification seemed to be
  at the web the easiest thing to keep in mind of. I say to you,
  I certainly get irked at the same time as other people
  consider issues that they just don’t recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest
  and defined out the entire thing without having side effect , people can take
  a signal. Will likely be again to get more. Thanks http://herreramedical.org/ivermectin

 30. Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a
  tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I
  had to ask! https://www.herpessymptomsinmen.org/where-to-buy-hydroxychloroquine/

 31. Pingback: order cialis phone
 32. Pingback: ivermectin coupon
 33. hello my lovely stopforumspam member

  What are the Types of Loans in Ohio depending on the purpose
  Specific purpose payday loans in Ohio. Funds received in debt may be spent only for a specific purpose specified in the loan agreement.
  Non-purpose loan. The debtor may spend the money received at his discretion.
  Most popular specific purpose payday loans in Ohio are:

  House loan. The most common, of course, is a mortgage when the purchased property acts as collateral for a loan. Sometimes a youth loan is issued, with lighter conditions for debtors. Still quite common is a housing loan that does not imply purchased housing in the form of collateral.
  Car loan – payday loans in Ohio to a car or similar vehicle. The key is often the purchased goods, making the terms of the loan better. Also, loan conditions are improved: car insurance, life and health insurance of the borrower, and receiving a salary to the account of the creditor bank.
  Land loan. To purchase a plot for construction or agricultural activities.
  Consumer. For purchases in modern supermarkets, equipment stores, you can take a personal loan right at the point of sale. Often, specialists located there can contact the bank and get a regular or fast payday loans. Borrowed funds automatically pay for the goods, and the consultant explains when and how to re-pay the debt.
  Educational loan. It is issued to students, as well as to applicants who have passed the competition, to pay for tuition at universities, colleges, etc.
  Broker loan. For the circulation of securities, payday loans in Ohio are issued to an exchange broker, se-curities are purchased securities.
  Others. Objectives not related to those listed, but agreed and approved by the creditor.

 34. hello my lovely stopforumspam member

  Welcome to Grosvenor Casinos, where you can play a wide range of casino games, from slots to poker, blackjack, and roulette! There’s something for everyone here – become a member of the casino to have the best of online casino gaming. Our Sportbook offers a range of sports betting odds and is available for pre event or in play bets 24/7 and 365 days of the year. Whether you’re here for football tournaments or the latest betting odds for horse racing, Tennis, Golf, Cricket and even Rugby Union, you are covered.

 35. Pingback: cialis coupon
 36. Pingback: buy viagra jet
 37. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 38. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot|

 39. I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this website on regular basis to obtain updated from hottest gossip.|

 40. Hola! I’ve been reading your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 41. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it|

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *