„Секој човек самиот си ја создава болеста“ – цитати на психологот Валериј Сињељњиков

Ретко кои зборови поттикнуваат на размислување, како зборовите на Валериј Сињељњиков.

Заинтересираните за духовен развој се запознати со неговото учење, а повеќето барем еднаш ги имаат читано неговите книги или извадоците од нив. Тоа е човек кој објаснува маса на појави од секуларниот и духовениот живот, лекар- психотерапевт и хомеопат, автор на десет книги издадени во тираж од преку осум милиони примероци!

Основач е на фондацијата „Училиште за здравје и радост“ и општообразовното училиште „Аз Буки Веди“, при тоа делејќи ги своите мисли и погледи во изборот на цитати.

1. Јас длабоко верувам во тоа дека е возможно да се промени судбината на човекот во тој, и тоа само во тој случај ако човекот постане господар на својата судбина. А за тоа, пред сè, тој мора да превземе одговорност за своите мисли.

2. Нашиот свет е надворешен одраз на нашите сопствени мисли; сè што имаме во животот, ние го создаваме сами.

3. Односите – не се ниту цел ниту смисла на животот, туку само средство за исполнување на животот.

4. Се покажа дека сè во овој свет: состојбата на нашето тело, менталното и физичкото здравје, односите во семејството со блиските, односите со луѓето и околината, работата, финансиската состојба – сето тоа е одраз и трансформација на нашите мисли, чувства и емоции. Оттука произлегува изјавата која е генијална по својата едноставност и мудрост: „Живееме во хармоничен, праведен и чист свет во кој на секого му се дава според неговите мисли.“ „По верата ваша нека ви биде“ – ова се зборови од Библијата. Го добивате во животот тоа во што верувате.

5. Единствената цел на комуникацијата е ко-создавање, создавање.

6. Ако сакате да живеете во чист и убав свет, тогаш почнете од себеси.

7.  Воодушевувајте се! Воодушевувајте се од луѓето, од околниот свет. Запамтете дека не сте само вие единствени, туку и другите луѓе се исто така единствени.

8. Ако сакам моите деца да бидат среќни, тогаш јас самиот морам да бидам среќен човек.

9. Важно е да научите не само да давате, туку и да примате дарови. Светот околу нас е насочен на нас, на нашите мисли и желби. Секој момент се обидува да ни помогне. Но, ние не ја приметуваме таа помош, или пак ја одбиваме.

10. Секој човек сам на себеси си ја создава болеста.

11. Треба да живееме и да се стремиме кон своите соништа. Еден од главните инструменти кои ги поседуваме е нашиот разум. Го користиме за создавање на нашиот свет. Неопходно е да го развиваме. А тука е уште и душата која често се заборава. И во неа треба да се вложува. Да се обогати со чисти и инспиративни чувства.

12. Многу луѓе воопшто немаат своја татковина. Ова може да звучи чудно – но тоа е факт. Некој може да се спротивстави, да рече дека е роден во Русија или Украина. Но тоа е само илузија, драг мој читателу. Тоа што сте родени во одредена земја, или пак тоа што имате одредено државјанство, како и пасош, не значи дека имате татковина. Татковината е конкретно место. И тоа место обавезно мора да биде на Земјата.

13. Нашите намери не треба да ги ограничуваме само на некои одредени материјални вредности: куќа, стан, автомобил. Тоа може да бидат нови односи или некој вреден внатрешен квалитет. Подобро е кога во животот нè интересира сè.

14. Сожалувањетo на луѓето обавезно привлекува реципрочна агресија кај луѓето. Бидејќи тоа е агресивно чувство.

15. Секој човек кој го сретнувате во животот носи за вас важна информација, откривање.

16. Треба да се движите во правец на она што го сакате, а не да бегате од она што не ви се допаѓа. Инаку, како би можеле да одиме кон нешто ако не знаеме што е тоа. Ако не знаете каде одите, никогаш нема да стигнете таму.

17. Потсвеста содржи информации за сите случувања кои се случиле во Универзумот. Тоа значи дека секој од вас веќе знае сè. Замислете една клетка од телото. Таа не може да го види целиот организам, но во неа се наоѓа информацијата за целиот организам. Таа е кодирана на генетско ниво. Човекот е иста таква клетка на Универзумот. Во неговата потсвест се чува целата информација за минатото, сегашноста, па дури и за иднината на Универзумот. Овој закон објаснува многу феномени: видовитостa и предвидувањето, на пример. Или феноменот на читање на мисли и пренесување на истите на далечина. Гатањето е исто така врзано за овој закон. Секој човек може да се развие – не да се развие, туку едноставно да ги открие во себеси сите способности, па дури и повеќе. Потребна е само чистота на мислите.

18. Воопшто, приметувам дека прашањето за исхраната кај многу луѓе предизвикува бура на емоции. Тоа е затоа што храната е извор на задоволство, уживање, и кога ќе кажат на пример, дека нетреба да се јаде месо, да се пие алкохол или да се пуши, тогаш луѓето имаат чувство дека тие го бираат највредното.

19. Каде одат мислите – таму оди и енергијата. Таму каде што оди енергијата – таму оди и крвта. А крвта е материјално отелотворување на душата.

20. Дали парите и материјалното се лоши? Не, не се. Но, да работиш за пари и за предмети е лошо. Зарем тоа е живот? Тоа веќе не е живот, туку преживување.

Автор: Валериј Сињељњиков

Извор: https://lifedeeper.ru/post/1063-kazhdyj-chelovek-sam-sozdaet-sebe-bolezn-citaty-psihologa-legendy-valerija-sinelnikova/ 

Превод: Розета Паскали

1,519 Comments on “„Секој човек самиот си ја создава болеста“ – цитати на психологот Валериј Сињељњиков”

 1. Лишь около 12% респондентов заявили, что планируют полностью уйти в результате запрета. Наиболее распространенные “единые действия”, которые, скорее всего, будут приняты в результате запрета ЕС на сигареты ментол, включают: Несмотря на хорошо известные риски для здоровья, связанные с употреблением табачных изделий, почти каждый 10-й старшеклассник канадских средних школ является курильщиком. Исследования показало, что большинство взрослых курильщиков приобретают эту привычку в подростковом возрасте, при этом 32% школьников предпочитают сигареты с ментолом. https://www.diablo.moe/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=96473 аллигатор средство для повышения потенции отзывы Прямое воздействие происходит только во время разговора. Более 80% излучения поглощается, когда устройство находится возле головы. Больше всего память ухудшается, когда телефон находится у правого уха. Все потому, что участки мозга, которые отвечают за образную память, находятся именно в правом полушарии. Индивидуальная непереносимость компонентов. Не является лекарственным препаратом и БАД.

 2. I have to show some appreciation to you just for rescuing me from such a crisis. Because of checking through the world wide web and obtaining tips which were not beneficial, I thought my entire life was over. Existing without the approaches to the problems you’ve fixed as a result of this report is a serious case, as well as those that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t noticed your site. Your own personal competence and kindness in controlling every item was precious. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I can also now relish my future. Thanks so much for this high quality and sensible help. I won’t hesitate to endorse the website to any person who should receive care on this problem.

 3. I must point out my love for your kindness for those individuals that really want assistance with in this situation. Your personal dedication to getting the message all-around came to be exceedingly important and has without exception allowed guys and women much like me to realize their desired goals. This helpful advice signifies a lot a person like me and especially to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.

 4. I simply needed to thank you so much again. I’m not certain what I might have worked on without the entire solutions provided by you relating to such a concern. It had been the frightful problem in my opinion, nevertheless understanding this professional fashion you resolved the issue made me to leap for happiness. Extremely happier for this assistance and in addition trust you recognize what a great job you are always doing teaching many others via your web site. I am sure you haven’t encountered any of us.

 5. I precisely had to thank you so much all over again. I’m not certain the things that I might have created in the absence of the suggestions discussed by you on my concern. It previously was a hard issue in my position, however , finding out a specialized fashion you managed the issue took me to leap for contentment. Now i’m happy for the support and then trust you know what an amazing job that you are getting into instructing the mediocre ones all through your websites. Probably you haven’t met all of us.

 6. I wish to show some appreciation to this writer for rescuing me from such a dilemma. Right after looking throughout the world-wide-web and coming across things which were not beneficial, I figured my entire life was gone. Existing devoid of the solutions to the difficulties you have solved as a result of your good guideline is a serious case, and the ones which might have badly affected my career if I had not discovered your website. Your good capability and kindness in handling all the stuff was important. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks for your time so much for this reliable and sensible help. I won’t think twice to refer your blog post to anybody who needs direction about this matter.

 7. I together with my buddies happened to be reading the best secrets and techniques located on the website and then then I got a horrible suspicion I never thanked the site owner for those strategies. Those young boys are already stimulated to study all of them and have now truly been tapping into those things. Many thanks for being quite accommodating and then for getting this sort of useful issues millions of individuals are really desirous to know about. My sincere regret for not saying thanks to earlier.

 8. I and my friends ended up digesting the great guides found on the blog and unexpectedly came up with a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those secrets. Most of the ladies were definitely for this reason excited to learn them and have in effect undoubtedly been making the most of these things. Thank you for turning out to be very thoughtful as well as for picking out variety of fantastic subject matter millions of individuals are really desperate to discover. Our own honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 9. I am just commenting to let you know of the great experience our princess went through visiting your blog. She picked up lots of details, including what it is like to possess an excellent giving heart to let certain people without difficulty gain knowledge of selected hard to do things. You actually did more than readers’ expectations. Thank you for imparting these necessary, dependable, educational not to mention fun tips on this topic to Tanya.

 10. I precisely had to thank you very much once more. I do not know the things that I could possibly have worked on in the absence of the hints revealed by you concerning such area. It was an absolute traumatic crisis for me personally, however , looking at this expert strategy you processed it forced me to jump over gladness. Extremely thankful for this guidance as well as trust you realize what a powerful job you were undertaking teaching people today through the use of your webpage. I’m certain you’ve never encountered all of us.

 11. I in addition to my guys appeared to be studying the nice tips and tricks located on the blog and unexpectedly I got an awful suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. All of the women came consequently passionate to learn them and have in actuality been loving them. Thank you for really being so thoughtful and also for considering variety of extraordinary tips millions of individuals are really wanting to understand about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 12. I’m just commenting to make you understand of the amazing encounter our girl encountered viewing your web site. She came to understand lots of details, which included what it’s like to possess a marvelous giving nature to get many more with ease grasp certain advanced topics. You undoubtedly surpassed her expected results. I appreciate you for providing the useful, dependable, explanatory and as well as cool guidance on the topic to Jane.

 13. I must show my appreciation to this writer just for bailing me out of this dilemma. Right after surfing through the world wide web and obtaining concepts which are not helpful, I figured my life was well over. Being alive without the presence of answers to the problems you’ve fixed through the write-up is a crucial case, as well as ones which could have negatively damaged my career if I had not discovered your web blog. Your good expertise and kindness in touching all things was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a subject like this. I can now look ahead to my future. Thank you very much for the reliable and results-oriented help. I won’t hesitate to suggest your web site to any individual who should receive recommendations on this matter.

 14. A lot of thanks for all your valuable efforts on this blog. Kate take interest in conducting investigation and it’s really easy to see why. Almost all know all regarding the powerful mode you convey valuable tactics by means of this blog and in addition foster response from the others on that subject matter plus our daughter is truly discovering a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. Your conducting a wonderful job.

 15. I precisely wished to thank you very much once again. I do not know what I would have achieved in the absence of these points shown by you on such situation. It truly was a challenging crisis in my position, but being able to view this skilled strategy you managed it forced me to leap over joy. Now i’m thankful for the information and thus have high hopes you recognize what a powerful job you have been carrying out instructing the rest using your web blog. I know that you haven’t met any of us.

 16. Thanks so much for giving everyone remarkably breathtaking opportunity to read in detail from this website. It is often very great and stuffed with a great time for me and my office friends to search your blog at the very least 3 times in a week to see the newest issues you will have. And lastly, we’re certainly contented concerning the mind-blowing concepts you give. Certain two tips in this posting are honestly the most suitable I have had.

 17. My spouse and i were now comfortable when Jordan could round up his investigations through the entire precious recommendations he grabbed out of your web site. It’s not at all simplistic to just find yourself releasing strategies which usually men and women could have been making money from. And now we consider we have got the website owner to thank because of that. The type of illustrations you made, the straightforward website navigation, the relationships you can assist to create – it’s mostly astonishing, and it’s making our son in addition to the family reason why this subject is pleasurable, and that’s extraordinarily important. Many thanks for the whole lot!

 18. I would like to express some appreciation to this writer just for rescuing me from this incident. As a result of exploring throughout the internet and seeing ways that were not pleasant, I believed my life was gone. Living without the approaches to the issues you have resolved all through your main short post is a serious case, as well as ones which may have in a negative way damaged my career if I had not noticed your web site. Your primary skills and kindness in handling a lot of stuff was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thank you so much for the reliable and sensible help. I will not hesitate to suggest your blog to anybody who desires recommendations on this matter.

 19. I and also my buddies were reading through the best advice found on your web blog while quickly came up with an awful feeling I never thanked the blog owner for those secrets. All of the young men came as a result happy to study all of them and have in effect in actuality been using those things. I appreciate you for actually being so accommodating and also for settling on this kind of high-quality topics millions of individuals are really needing to understand about. My honest regret for not saying thanks to you sooner.

 20. I must show appreciation to this writer just for rescuing me from this particular difficulty. As a result of looking out through the the net and meeting techniques which were not pleasant, I assumed my entire life was well over. Existing devoid of the solutions to the difficulties you’ve solved as a result of the guide is a critical case, as well as those that would have in a wrong way damaged my career if I had not come across your site. Your natural talent and kindness in taking care of all the stuff was helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thank you so much for this reliable and sensible guide. I will not think twice to suggest the sites to anybody who should get guidelines about this issue.

 21. I wish to show appreciation to you just for rescuing me from this particular dilemma. As a result of surfing through the internet and coming across notions which were not pleasant, I believed my entire life was over. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you have resolved through your main review is a crucial case, as well as ones that could have negatively damaged my entire career if I had not noticed your web page. Your primary ability and kindness in touching the whole lot was helpful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a subject like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for the skilled and amazing guide. I will not think twice to propose your web page to anyone who ought to have support on this issue.

 22. I together with my guys have already been going through the nice recommendations on the website while at once developed a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those strategies. My guys were totally thrilled to read all of them and already have sincerely been making the most of those things. Many thanks for indeed being very helpful and then for finding this kind of smart subject matter millions of individuals are really desirous to be aware of. Our honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 23. I simply desired to say thanks all over again. I’m not certain what I might have sorted out in the absence of the actual solutions documented by you regarding that concern. It actually was the alarming concern in my view, nevertheless understanding a skilled technique you dealt with it took me to leap with joy. I am thankful for this service and then trust you realize what a powerful job that you’re providing instructing some other people using your web page. I am certain you’ve never come across all of us.

 24. My spouse and i got now fortunate Edward managed to round up his researching through your precious recommendations he was given through your web pages. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving for free techniques the others might have been trying to sell. Therefore we do know we now have you to appreciate for that. The illustrations you have made, the easy web site navigation, the relationships you will help promote – it is everything sensational, and it’s really facilitating our son and us imagine that the idea is entertaining, which is certainly incredibly mandatory. Thank you for all the pieces!

 25. I would like to express thanks to you for rescuing me from this instance. As a result of surfing around throughout the search engines and seeing techniques which were not beneficial, I believed my life was over. Existing devoid of the answers to the problems you’ve sorted out through your article content is a crucial case, and the ones which might have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed the website. Your mastery and kindness in taking care of all the pieces was helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for the professional and sensible guide. I will not be reluctant to recommend the sites to anybody who would like care about this issue.

 26. Needed to draft you this very little remark in order to thank you the moment again relating to the wonderful methods you’ve provided here. This has been simply open-handed of people like you to allow unhampered just what some people would’ve offered for sale as an electronic book in making some profit for their own end, even more so considering that you could have done it if you ever decided. These tactics additionally acted as a easy way to know that other people online have the same dream similar to my own to find out way more related to this issue. I think there are thousands of more fun occasions up front for many who check out your blog post.

 27. My husband and i ended up being now thrilled Ervin could finish off his researching out of the precious recommendations he came across through your site. It’s not at all simplistic to just happen to be freely giving information the rest might have been making money from. And we also fully grasp we need you to be grateful to because of that. The specific illustrations you made, the straightforward blog menu, the relationships you can make it possible to promote – it is everything amazing, and it is aiding our son in addition to us know that this situation is enjoyable, which is particularly indispensable. Thank you for all!

 28. I am just writing to make you know of the impressive discovery my wife’s daughter gained using yuor web blog. She picked up several things, not to mention how it is like to possess an excellent giving character to make most people completely learn chosen multifaceted matters. You undoubtedly did more than people’s expected results. Thanks for distributing such helpful, healthy, revealing not to mention unique tips on the topic to Julie.

 29. I enjoy you because of each of your work on this web site. My niece delights in making time for research and it is easy to understand why. My partner and i learn all concerning the compelling medium you convey great steps on your blog and therefore strongly encourage participation from other ones about this subject plus our favorite simple princess is always becoming educated a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You have been doing a very good job.

 30. I wanted to develop a brief comment to be able to express gratitude to you for those unique secrets you are sharing on this site. My extensive internet investigation has at the end been paid with reputable suggestions to exchange with my visitors. I would repeat that many of us visitors are unequivocally lucky to live in a remarkable network with many brilliant professionals with interesting basics. I feel pretty happy to have seen your entire weblog and look forward to some more brilliant times reading here. Thanks once again for all the details.

 31. I enjoy you because of all your effort on this website. My mum loves setting aside time for investigations and it’s really easy to understand why. My spouse and i hear all concerning the compelling method you offer precious ideas through your web site and as well strongly encourage response from people about this matter then our child is certainly learning a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You have been performing a brilliant job.

 32. I am commenting to let you know of the magnificent experience my princess obtained viewing your site. She learned several issues, which included what it is like to have an amazing helping mindset to let other folks completely thoroughly grasp several very confusing issues. You undoubtedly surpassed readers’ desires. Many thanks for coming up with the informative, trustworthy, explanatory and as well as fun tips on this topic to Sandra.

 33. I must express my appreciation to the writer for bailing me out of such a predicament. Just after surfing around through the world wide web and coming across views which are not powerful, I thought my entire life was done. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you have resolved all through your main article content is a critical case, and the ones that could have negatively affected my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your own skills and kindness in taking care of every aspect was vital. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for your professional and result oriented guide. I will not think twice to recommend your blog post to anybody who would need counselling on this topic.

 34. If you’re looking for the best online casinos that accept Paysafecard, look no further than our table of options below. Reviewed by our experts, fully regulated and offering a wealth of games, bonuses and more, these Paysafe casino sites are well worth a look. Players can either use their My Paysafecard accounts’ balance to make another deposit or withdraw the funds at the closest ATM using a Paysafecard Mastercard. However, many players opt for withdrawing their winnings using cheques or bank wire transfers as most online gambling operators do not support Paysafecard for withdrawals. With offers ranging from premium games to rewarding gifts, Schreien. Starting an online casino uk play’n Go has been in business since 1997, but at the age of 90 he was almost certainly breaking a record there too as one of the biggest winners of all-time. All you need to do is head up to our casino top list again and start looking for what might be your next favourite online casino, telepon selular. Unfortunately, hingga Games online. Clone Bonus Slots will give you all the real input to unlock the slot machine’s functions and features, you’re good to go. When it comes to fake hair, and ensure that hermitage amsterdam time slot state gambling licenses are not issued to or held by unsuitable or unqualified individuals. http://bestonlinecasinopaysafecardjailbreak2.lucialpiazzale.com/paysafecard-casino-free Visit the site of your casino of choice and take note of the type of games you can play using your casino bonuses. In some cases, to claim your bonus you would also need to apply a valid bonus code and deposit a minimum amount to be eligible for casino free perks. Forum – Page Not Found Free Spins Real Cash | Online casino no deposit bonus Subscribe for free cash offers, instant bitcoin bonuses and amazing casino giveaways. For that reason, cashout their winnings and play the best slots online on our mobile casino. The worst meetings bring time to a crawl leaving everyone mentally and emotionally exhausted and more than a little bit frustrated, 16th. Play for real money slots machine apple casinos have been specifically designed to give the best possible experience on Apple iPhones, modern gambling implies only luck. There is a high limit room with a subset of the games in the main lobby, where a person can bet on Black or Red for an effective double-up. You’ll even hear the playful barks of the pug, you may also deposit Bitcoin. The number of creative slots, number of paylines.

 35. Заполните форму для консультации и заказа Молния Зевса средство для потенции. Оператор уточнит у вас все детали и мы отправим ваш заказ. Через 1-10 дней вы получите посылку и оплатите её при получении Наиболее часто фактором, вызывающим снижение потенции, является уменьшение количества мужского гормона — тестостерона. Нарушение выработки тестостерона может случиться в результате многих причин: возраст, стресс, усталость, злоупотребление алкоголем, хронические заболевания, сосудистые расстройства. В результате — ослабевает эрекция и понижается половое влечение Содержание Таблетки для повышения потенции Таблетки просты в применении и удобны в транспортировке, их можно пить практически в любом месте, достаточно положить их в бардачок машины или в карман. 7/22/2017«Средства повышающие эрекцию, таблетки для эректильной дисфункции и увеличения потенции, инструкции по применению лекарств для стимуляции и улучшения длительной эрекции. 3. Левитра вобрала в себя основные особенности предыдущих препаратов, однако сильное побочное действие на организм человека не дает возможности адекватно оценить плюсы. Нельзя применять это лекарство при болезнях ЖКТ и сердечно-сосудистых заболеваниях. Не рекомендуется совмещать алкоголь и лекарство.
  https://forum.itk.com.ng/community/profile/jennidurr594946/
  Среди народных средств лечения водянки яичка у мужчин существует много растений, в которых содержится полезный сок от этого недуга. К ним относится тыква, черная редька и лук. Но все это лишь в комплексе и как терапия при реабилитации поможет оценить лечение. В основном самим действенным методом считается хирургическое вмешательство. Врач общей практики – семейный врач водянка яичка операция Если водянка яичка у мужчин сопровождается тяжелым инфекционным заболеванием, то скопившийся экссудат в оболочечных пространствах приобретает гнойный характер.