Станислав Гроф: Холотропно дишење – мистеријата на раѓањето

За чудесната моќ и мистичното значење на дишењето луѓето знаат веќе многу илјади години. Во зависност од тоа како дишеме, така и мислиме, така и чувствуваме и така и живееме. Дишењето е најдобар исцелител за човекот.

Во сите првобитни култури дишењето било елемент на поврзување меѓу надворешниот свет и човечкото тело, меѓу човековата психа и неговата духовност. Дишењето е важен дел во верските и мистичните обреди.

Меѓу современите методи за лечење на човековата душа и тело по пат на дишење, на прво место се наоѓа Холотропното дишење.

Холотропното дишење го пронашол големиот научник на модерното доба, човекот кој го нарекуваат Гуру на современата психологија. Тоа е американскиот професор Станислав Гроф, кој раководи со институтот во Калифорнија, кој е и почесен доктор на Московскиот државен универзитет.

Станислав Гроф пронајде нов метод кој ја исклучува употребата на било какви психоделици и всушност е многу поефикасен од нив. Се заснова на древната пракса за дишење со методот на потонување во изменета состојба на свеста.

Во животот на секој човек, два најмистериозни настани се раѓањето и смртта. Постојат четири фази или четири матрици кога се раѓа човекот. Човекот ги проаѓа тие етапи и како што проаѓа, тоа особено многу влијае на неговиот живот, но и не само на неговиот живот туку и на неговата смрт. Кога детето се раѓа, тоа е болен процес кој е поврзан со голема доза на стрес. Процесот на раѓање минува низ четири фази. Во првата фаза се стега матката, а грлото на матката сè уште не е отворено. Во текот на долг временски период плодот се заглавува во стегнатата матка од која нема излез. Тој се наоѓа во безнадежна ситуација. При тоа чувствува голем притисок – физички и емоционален. Потоа доаѓа нова фаза. Грлото на матката се отвара и почнува борбата за раѓање. Всушност, борбата за опстанок. Во следната фаза детето доаѓа на свет и се сече папочната врвца.

Станислав Гроф: „До неoдамна во нашата средина постоеше мит дека детето не приметува, дека во процесот на раѓање со него се случува нешто чудно. Се сметало дека кората на големиот мозок кај новороденчето e премногу незрела за да го сочува сеќавањето за раѓањето.

Овој концепт е во спротивност со податоците кои ги добивме како резултат на истражувањата кои покажуваат дека во мајчината утроба, пред процесот на раѓање, плодот има екстремна осетливост. Затоа почнавме да работиме со изменети состојби на свеста. Во почетокот со психоделици, а потоа со помош на техниката која ја развив заедно со својата сопруга, и која ја нарековме холотропно дишење. Ова не е медикамент, ни фармаколошки метод. Со големо изненадување забележавме дека во човековата потсвест постои многу моќен мемориски запис за раѓањето. Тој се чува во нашата потсвест од моментот на раѓањето и има големо влијание на психолошката и психосоматската состојба на човекот во текот на целиот негов живот.“

Овој вид на дишење овозможува брзо да се прејде на подлабоки нивоа. Во буквална смисла, ние можеме да осетиме дека сме плод и дека сме новороденче. Можеме да откриеме, на пример дека сме се родиле со папочната врвца околу вратот или дека во текот на нашето раѓање биле користени породилни клешти. Тој вид на искуство Гроф го нарекува матрица, која новороденчето ја добива во текот на четирите последователни фази при раѓањето. Овие матрици се своевидни прозори кои нè поврзуваат со специфични аспекти на следните подлабоки царства на потсвесното.

Во човековиот организам, кој дише така како што навикнал и онака како што мисли дека треба, како резултат на различни физички или психички трауми, се образуваат енергетски блокови. Кога воздухот влегува во овие блокирани делови на нашето тело, преку крвотокот се внесува кислород во состојба на потполна опуштеност, во состојба на потполна слобода, и сето ова овозможува да се искусат и да се компензираат тие трауми – физички или психички, кои сте ги доживеале некогаш во изминатиот живот, а можеби и многу многу порано.

Кога почнуваме интензивно да дишеме во тој мрак, во таа темница, се појавува оган. Во таа темница благодарение на поинтензивното дишење се појавува енергија која ни е потребна за да се пробудиме. Кога би постоела енергија во нашето опкружување, тогаш не би имало проблеми. Кога би имало енергија во опкружувањето тогаш не би имало болни луѓе. За будење потребна ни е слободна енергија. Таа енергија вообичаено во секојдневието ја немаме бидејќи одамна сме ја потрошиле со лошите навики, нашите ограничувања и нашите емоционални реакции.

Секој човек има внатрешна снага. Ние ја нарекуваме внатрешен исцелител. Таа има многу имиња: душа, НадЈас, и слично. Никој не знае што е тоа, но тоа е сила која исцелува. Не е случајно тоа што луѓето кои го практикуваат холотропното дишење ги нарекуваат холонаути. Да, тоа е слично како астронаути или акванаути. Тоа е нуркање, нуркање во самиот себеси.

При процесот на раѓање (доаѓањето на свет), дали постои поврзаност на случувањата во третата фаза на матрицата со тоа каков човек ќе се создаде. Дали ќе биде некој иден Хитлер, Сталин или некој манијак кој силува мали деца?

Станислав Гроф: „Покажавме дека  постои длабока поврзаност помеѓу она што го нарекуваме трета пренатална матрица (тоа е ситуацијата на борба и пробивањето низ породилниот канал) со психологијата на револуцијата, психологијата на војната и генецидот. Третата матрица е гигантско складиште на насилни импулси.“

Значи, излезот на човештвото е во тоа да се олесни процесот на породување. Да се сакаат децата, да се грижиме за нив, да бидат опкружени со топлина и љубов, да се ублажи траумата од раѓањето. Ова е начин како да се спаси светот од револуции, војни, аграсија и насилство.

Станислав Гроф: „Но решението на тој проблем не е царски рез, кој едноставно создава нови проблеми. Не мислев на тоа туку на породување во вода или на други методи за олеснување. Мислам дека решението треба да се бара во природното породување, со добра подготовка за раѓањето на детето и присуство на таткото при раѓањето.“

Фрагменти од филмот „Холотропно дишење – мистерија на раѓањето“

Превод: Розета Паскали

998 Comments on “Станислав Гроф: Холотропно дишење – мистеријата на раѓањето”

 1. I precisely desired to thank you very much once more. I do not know the things that I could possibly have tried in the absence of the entire solutions revealed by you about such a situation. This has been the challenging situation in my view, nevertheless spending time with the specialised approach you treated that made me to cry for fulfillment. I am happier for your information as well as hope that you find out what an amazing job you’re putting in educating many people thru a blog. Probably you’ve never come across any of us.

 2. My husband and i have been very delighted Emmanuel managed to complete his investigation through the ideas he was given from your web site. It is now and again perplexing to simply be giving away guides that others could have been trying to sell. And we recognize we have got you to appreciate because of that. Those explanations you made, the simple blog menu, the friendships you will help to instill – it’s got mostly exceptional, and it’s leading our son in addition to the family understand the theme is fun, and that’s exceptionally indispensable. Many thanks for the whole thing!

 3. Needed to post you this tiny word to say thank you the moment again for your personal precious concepts you have contributed in this article. This is simply shockingly open-handed with people like you to supply unhampered what exactly a number of people could have offered for an electronic book to end up making some money for their own end, most notably seeing that you might well have done it in the event you considered necessary. Those good ideas likewise acted as a good way to know that other people online have a similar keenness similar to my own to understand a whole lot more with regard to this matter. I know there are numerous more enjoyable opportunities in the future for individuals that looked over your blog.

 4. I would like to show my respect for your kind-heartedness in support of folks that really need guidance on this one niche. Your special commitment to passing the message along turned out to be extraordinarily informative and have truly allowed those like me to realize their pursuits. Your personal warm and helpful facts implies a whole lot a person like me and far more to my peers. Warm regards; from each one of us.

 5. I must point out my gratitude for your kindness for visitors who really want assistance with that issue. Your real commitment to passing the message throughout appeared to be astonishingly functional and has constantly empowered most people just like me to get to their targets. Your interesting report means this much a person like me and even more to my mates. Many thanks; from all of us.

 6. Thanks so much for providing individuals with an extremely splendid opportunity to read in detail from this website. It can be so enjoyable and also packed with fun for me and my office peers to search the blog particularly thrice per week to find out the newest items you have got. And lastly, I am just certainly pleased for the mind-boggling methods you give. Certain 4 tips in this post are definitely the most beneficial I have ever had.

 7. I am only commenting to let you know of the cool experience my wife’s girl experienced checking your blog. She realized plenty of issues, most notably what it is like to have a great helping mood to get men and women clearly thoroughly grasp chosen complicated subject matter. You actually surpassed my expected results. Many thanks for delivering these essential, trusted, explanatory and even unique guidance on this topic to Emily.

 8. I would like to convey my respect for your generosity for all those that should have assistance with in this field. Your real dedication to getting the solution all around has been astonishingly practical and have continuously enabled associates just like me to arrive at their endeavors. Your entire important guidelines indicates much to me and far more to my office colleagues. With thanks; from all of us.

 9. I together with my buddies happened to be checking the excellent guides on your website and so unexpectedly I got a terrible feeling I never thanked the site owner for them. All the young boys became for that reason happy to study all of them and now have simply been tapping into those things. Appreciation for getting really considerate as well as for picking some great areas millions of individuals are really desirous to be informed on. My sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 10. My spouse and i ended up being now glad Albert managed to complete his basic research by way of the ideas he gained in your blog. It’s not at all simplistic to just choose to be offering things that many some others may have been selling. And we consider we now have the website owner to give thanks to for this. The type of explanations you’ve made, the simple web site menu, the friendships you help foster – it’s most exceptional, and it is letting our son and the family understand this concept is satisfying, which is certainly extraordinarily indispensable. Thanks for all!

 11. I not to mention my guys were actually examining the excellent information and facts on your web blog and so instantly I had a terrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. All the young boys are already for that reason very interested to see them and have without a doubt been using these things. Many thanks for simply being indeed thoughtful and also for selecting varieties of terrific subject areas most people are really wanting to know about. My very own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 12. I want to show thanks to this writer just for bailing me out of this particular incident. Just after surfing throughout the internet and meeting recommendations which are not powerful, I thought my life was gone. Living without the presence of approaches to the problems you have solved all through your good write-up is a critical case, as well as the ones which might have in a wrong way affected my career if I had not noticed your web site. That knowledge and kindness in maneuvering every item was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a step like this. It’s possible to at this point look forward to my future. Thank you so much for the expert and results-oriented guide. I won’t hesitate to refer the sites to anyone who desires care about this problem.

 13. I simply wanted to say thanks once again. I am not sure the things I could possibly have taken care of without the opinions shared by you regarding my subject matter. It had become the intimidating case for me, nevertheless finding out a specialized manner you resolved it forced me to cry with joy. Extremely grateful for this information and thus expect you really know what an amazing job you are always doing educating many people via a site. I am certain you have never come across any of us.

 14. I am glad for commenting to make you understand of the notable experience my wife’s girl experienced reading through your web site. She even learned a lot of details, which include what it is like to possess a wonderful coaching style to get many more easily know just exactly a number of tricky things. You truly surpassed her desires. Many thanks for imparting those priceless, safe, revealing and even easy guidance on your topic to Tanya.

 15. I wanted to make a brief word to thank you for the great advice you are giving out at this site. My considerable internet lookup has now been paid with awesome content to write about with my partners. I would repeat that we website visitors are definitely fortunate to exist in a decent community with many brilliant professionals with insightful tips and hints. I feel rather grateful to have come across your entire website page and look forward to really more cool minutes reading here. Thank you again for all the details.

 16. Thanks a lot for giving everyone an extremely breathtaking chance to read from this website. It can be so awesome and also jam-packed with a great time for me and my office mates to visit your web site really three times a week to find out the fresh guides you have. Of course, I am just always satisfied with all the effective pointers you serve. Some 2 points in this posting are honestly the most effective I’ve ever had.

 17. Thanks a lot for giving everyone an extremely memorable opportunity to read articles and blog posts from this website. It’s always very enjoyable and stuffed with fun for me and my office acquaintances to visit your web site a minimum of thrice every week to read the new tips you will have. And lastly, I’m actually fascinated for the extraordinary inspiring ideas you give. Some 2 points in this posting are really the best I’ve ever had.

 18. I enjoy you because of your whole efforts on this site. Kim enjoys making time for investigation and it’s really easy to see why. Most people notice all concerning the lively way you deliver insightful information on the web blog and therefore invigorate participation from others on that subject matter and our favorite child is in fact being taught so much. Enjoy the rest of the year. You are always conducting a terrific job.

 19. I precisely wished to appreciate you all over again. I’m not certain what I could possibly have handled in the absence of the ways shared by you relating to such situation. It actually was an absolute distressing scenario for me personally, nevertheless being able to see a new professional technique you resolved that forced me to weep with fulfillment. I am just grateful for the assistance and even believe you recognize what an amazing job that you’re doing teaching others with the aid of your webpage. I’m certain you haven’t come across all of us.

 20. I simply had to thank you very much all over again. I do not know what I would’ve followed without the type of pointers provided by you over such a problem. It became a very troublesome problem in my view, but looking at the very professional form you resolved it made me to leap over happiness. Now i am happy for the help as well as expect you find out what a great job that you are putting in training many others all through your websites. I am certain you’ve never encountered all of us.

 21. I happen to be writing to let you know what a helpful experience my cousin’s girl experienced using yuor web blog. She picked up numerous pieces, which included what it’s like to possess an amazing helping spirit to get most people very easily understand a number of complicated matters. You actually surpassed our expectations. Many thanks for providing those productive, trusted, edifying as well as cool tips on this topic to Janet.

 22. I am just writing to let you know of the cool discovery our girl went through going through your blog. She figured out such a lot of things, most notably what it’s like to possess an excellent giving spirit to let folks without hassle know precisely selected complex subject matter. You actually surpassed visitors’ desires. Thank you for delivering those powerful, healthy, edifying and even cool tips on your topic to Tanya.

 23. Thank you a lot for providing individuals with remarkably superb possiblity to read from this web site. It’s usually very pleasant plus full of a lot of fun for me personally and my office mates to search your web site minimum three times in 7 days to learn the fresh items you have got. And indeed, I am also at all times satisfied for the mind-blowing principles you give. Some 2 areas in this post are ultimately the most effective we have ever had.

 24. I wish to express my gratitude for your generosity giving support to people who really need help on the concept. Your special dedication to passing the message across had been surprisingly beneficial and have surely made professionals just like me to reach their aims. Your personal informative suggestions signifies a whole lot a person like me and especially to my colleagues. Warm regards; from all of us.

 25. I just wanted to write down a simple comment to be able to thank you for those fabulous guidelines you are giving here. My incredibly long internet investigation has now been recognized with brilliant facts to write about with my companions. I ‘d express that we site visitors are rather fortunate to dwell in a very good community with many perfect professionals with helpful techniques. I feel truly blessed to have encountered your webpage and look forward to so many more exciting times reading here. Thanks once more for everything.

 26. 39 awesome youth group games, ice breaker games and activities This is a lovely game for a group of children or a family gathering. Play it as an ice-breaker, around the dinner table, on car journeys, as an after-tea party game… in fact, play it anywhere! If you’re like me, you’re known for your pretty amazing work playlists. What better way to wind down after a long workday than with a no-judgement dance party with your colleagues? You can even pull up a song from the Just Dance video game series and learn together (you just need a smartphone!): http://forums.powwows.com/members/901095.html “His Heels, or Nibs is a Jack as the Starter Card and counts for 2 points. Only the deal receives the 2 points. “His Heels” can win the player the game if they require only 2 more points to win. Start Game Cribbage, also known as ‘crib’, is a card game which was traditionally designed for two players but is mostly played with three or more. It involves gaining points by playing and grouping cards in combination. Best Euchre game I’ve found. For all three difficulty levels the cards are dealt completely at random to both you and to the computer. The difference between the easy, standard and pro levels is the strategy used to choose the computer’s discards and pegging plays. If you are finding that your computer opponent is beating you, you will likely benefit from understanding how the computer chooses its next move. Easy Computer Strategy.I remember playing on one that had tournaments you could play in but can’t remember what site that was.

 27. I needed to thank you for this excellent read!! I absolutely enjoyed every bit of it.
  I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 28. I think the admin of this site is actually working hard in support of his website, as here every material is quality based material.

 29. “Таблетка для мужчины”, или Все, что повышает потенцию Тогда я стал тайно выписывать из Индии виагру по интернету. Перед половым актом я выбегал в ванную, чтобы принять таблетку, а после ублажал свою подругу оральными ласками минут 20, пока мой член не возбуждался до того состояния, что я мог в нее войти. Тогда я стал тайно выписывать из Индии виагру по интернету. Перед половым актом я выбегал в ванную, чтобы принять таблетку, а после ублажал свою подругу оральными ласками минут 20, пока мой член не возбуждался до того состояния, что я мог в нее войти. Eroxin Extra — эффективные капсулы для мужчин, действие которых направлено на усиление полового влечения, усиление ощущений и повышению уровня тестостерона. Средство подарит множественные оргазмы и сексуальную активность благодаря натуральному составу и усилению кровообращения. Помогает ли сода для потенции, если к процедурам прибавить клизмы? Стоит пояснить, что проблемы полового характера могут проявляться из-за плохого, неполноценного питания. Частое употребление тяжелой пищи вредно для желудка и для всей пищеварительной системы. Могут нарушиться функции и других органов.
  http://zanderzukz097642.frewwebs.com/5409076/укрепление-эрекции
  Кое-кто утверждает, что история человечества будет делиться на две неравных половины: мрачное существование до «Виагры» и лучезарное — после ее появления. Во всяком случае, миллионы мужчин с уже поникшими и еще работоспособными детородными органами, затаив дыхание, следят за приключениями голубых таблеток. Если бактерии, ставшие возбудителем заболевания, являются устойчивыми к антибиотикам, то: За последнюю неделю произошел резкий всплеск активности членистоногих. За 7 дней от их нападения пострадало 69 человек. Силденафил — селективный ингибитор циклической гуанозинмонофосфат специфичной фосфодиэстеразы типа 5 (ФДЭ5), в кавернозных телах, где ФДЭ5 отвечает за распад циклического гуанизинмонофосфата (цГМФ). Блокада этого фермента ведет к накоплению цГМФ, что вызывает расслабление гладких миоцитов, обеспечивая эрекцию.

 30. Hello there, I do think your blog could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 31. Right here is the right site for everyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for years. Wonderful stuff, just excellent!

 32. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to make a really good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 33. When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Cheers!

 34. I’m typically to blogging and i actually appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and hold checking for brand new information.

 35. Pingback: viagra cost
 36. Pingback: buy viagra online
 37. Pingback: otc viagra
 38. Pingback: cost of viagra
 39. Pingback: cialis oral
 40. Pingback: cialis shelf life