ХРАНА НА БОГОВИТЕ – Вадим Зеланд

Речиси сите билки имаат антипаразитни својства. Речиси сите се антиоксиданти. Речиси сите го чистат организмот и го избавуваат од голем број на болести.

Дури и во најголемите книги не е возможно да се опфати целата преубава раскош која толку великодушно ни ја дарува природата, а која ние толку малку ја цениме. Поради тоа, овде ќе дадам само ограничен список на билки кои најчесто се користат во исхраната (или обратно, кои незаслужено се заборавени).

Од житарките и мешунките се разгледуваат само живите ‘ркулци, бидејќи, како прво, да се употребува во исхраната семе во „конзервирана“ состојба нема многу смисла, и второ, на тој начин можете да се заштитите од генетски модифицираните семиња, бидејќи тие семиња не можат да ‘ртат.

Лековитите својства се патем само наведени, бидејќи исхраната со жива храна самата по себе ги елиминира болестите, така да лекувањето станува непотребно. За поддржувачите на сировата исхрана интересни се само хранливите својства на билките и нивното својство за чистење на организмот.

Пченични клици

Тоа е идеална жива храна. Содржи комплетен сет на протеини, голема количина на кислород, витамини, минерали, ензими. Пченицата според сите овие показатели е шампион меѓу сите житарки. Го храни организмот со суптилна енергија и ја хармонизира аурата.

Енергоинформационото поле на ‘ркулците го стимулира обновувањето на здравата енергија во заболените органи и го го инхибира биополето на „странците“ – паразитите. Систематската употреба ги чисти оние делови од организмот, до кои другите средства не можат достигнат. Во ‘ркулците веќе се завршени 90% од биохемиските промени кои се случуваат во текот на варењето; благодарение на ова тие лесно и потполно се апсорбираат; тоа е најсилниот антиоксидант. Покрај биохемиската енергија, ти го снабдуваат организмот со сончева енергија. Го алкализираат телото и го подмладуваат организмот.

Овесни ркулци

Корисни се во случај на потешкотии во белите дробови и органите за варење. Според моќта за чистење и јакнење на организмот, многу пати се посилни од јадењето на сувиот овес. Го потпомага општото оздравување, тоа е и храна и лек.

Ркулци од грав

Тие се богати со протеини. Даваат енергија, добро делуваат на црниот дроб и го регулираат нивото на билирубин. Воопшто, благотворно делува на целиот организам. Го јакнат желудникот, ја зголемуваат потенцијата, ги растопуваат камчињата и корисни се за белите дробови.

Ркулци од мунго грав

Тие се богат извор на макро и микро елементи. Го снабдуваат телото со енергија и интензивно го чистат организмот на сите нивоа; од филтер-системите до клетките. Придонесуваат кон зголемување на тежината.

‘Ркулци од леќа

Тие се извор на многу прифатливи протеини, микро и макро елементи. Се препорачуваат при голем физички напор.

‘Ркулци од леблебија

Ја нормализираат функцијата на дигестивниот систем. Тие се многу хранлив производ. Ја зголемуваат потенцијата, ја подобруваат бојата на лицето, помагаат во лекувањето на тврди израстоци, ги отвараат запушувањата во црниот дроб и бубрезите. Го подобруваат составот на крвта.

Ркулци од хељда

Имаат биолошки висока вредност, и исто така се многу прифатливи протеини. Содржат многу фосфор, калциум, железо, маган, цинк, бакар и витамини од групата B, P, PP, E.

Го подобруваат варењето. Го јакнат срцето и крвните садови. Имаат благотворно дејство на штитната жлезда. Ја зголемуваат мускулната снага и издржливост. Ја зголемуваат потенцијата. Ја подобруваат крвта.

Ркулци од лен

Ленот се одгледувал уште во неолитот. Тој е нутрацеутик – производ кој го регенерира телото. Покрај маслото, во исхраната се користи и семето од лен. Содржи голема количина на протеини, витамини и минерали, вклучувајќи и калциум и калиум. Ги чисти цревата. Според хранливите вредности, многу е покорисен од сојата.

Ркулци од сусам

Содржат многу цинк, фосфор, витамин Е и многу калциум. Ја обновуваат снагата, ги прочистуваат цревата, ја стимулираат работата на мозокот, ја зголемуваат потенцијата, ја подмладуваат кожата. Многу се корисни и неопходни на сите, особено на постарите и заслабнати лица.

‘Ркулци од пискавица

Овие ‘ркулци го стимулираат крвниот и дигестивниот систем. Тие се извор на протеини. Се препорачуваат за жените кои штотуку родиле. Брзо ја враќаат снагата. Ја хранат крвта, коскената срж и нервните клетки.

Чичак или магарешки трн

Чичакот е „дар од Богородица Марија“. Тој е национален симбол на Шкотска. Млекото од чичак има посебно својство во обновувањето на црниот дроб. Ова млеко заслужува посебно внимание бидејќи единствено тоа ја содржи биолошки активната супстанција – силимарин, која според своите лековити својства е мулти-функционална. Значи, млекото од чичак не спаѓа само во една група од лековити средства. Во исхраната се користат листовите, семето и маслото од чичак. Ова е најсилниот антиоксидант. Го јакне кардиоваскуларниот систем. Ги исфрлува токсините од организмот. Се препорачува за оние кои работат во загадено производство. Ја зголемува отпорноста на организмот и го јакне имунитетот.

Амарант

Ова е „храната на боговите“. Заслужува посебно внимание. Според исцелителната моќ може да се спореди само со билки како што се гинсенг и златни мустаќи (kallisia). Според хранливите вредности ги надминува сите билки. Тоа била основна култура во исхраната на Инките, Ацтеките и Маите.

Во исхраната се користат листовите, брашно од семките и масло. Ја зголемува виталноста и го подобрува расположението.

Го чисти организмот и предизвикува чувство на леснотија во телото. Силен антиоксидант кој постои само во природата. Ја одржува младоста на телото. Протеините од Амарант по својот квалитет и вредност ги надминуваат сите билни и животински протеини. Со протеини се богати како семето така и зелениот дел од билката. Содржи многу витамини и минерали, особено калциум и фосфор. Го подобрува имунитетот.

Автор: Вадим Зеланд – поглавје од книгата „Жива кујна“

Превод: Розета Паскали

1,664 Comments on “ХРАНА НА БОГОВИТЕ – Вадим Зеланд”

 1. Bitcasino.io Mandarin Orchid Check your account to redeem the bonus. To date, BitCasino.io have paid out almost 33,000 BitCoins in withdrawals! That’s over $8 million in FIAT currency! Needless to say that deposits and withdrawals are almost instant and will take You no more than 5 minutes to see Your BitCoin winnings arriving in Your wallet. Bitcasino.io is the first licensed Bitcoin casino in the world. Bitcasino.io belongs to Coin Gaming group and the casino was founded in 2014. The casino offers over 3200 casino games to choose from including many kinds of Bitcoin slot, table games and live dealer games. Half of the fun in gaming is in playing games while you are on the go. You can grab a few minutes while commuting to pass the time playing anonymously at bitcasino.io. Time passes pleasantly enough. You may even win. Bitcasino.io is mobile optimized and games are all HTML5 based. http://tilengine.org/forum/member.php?action=profile&uid=35199 The multiplayer poker platform itself is quite impressive – a native HTML5 complete poker suite that displays beautifully on any device and is “as fast as it is beautiful.” Within the interface, players can rank up their profile to gain access to high-value freerolls, get new custom avatars, and more, adding an exciting layer to the poker that grants generous rewards for playing – the leaderboards and rewards pay out for a total of more than 1 BTC per week! Musk immediately added that he was not saying anything rashly. He understands that his every word can affect the market. According to Musk, he knows perfectly well how his tweets affect cryptocurrencies. For example, Dogecoin. Filed Under: Poker Gossip, Poker News Tagged With: Poker, robbery Dogecoin out of nowhere rallied over 500% to hit levels above $0.5. The altcoin which began as a joke has from time to time surprises many by rallying significantly. Dogecoin started as a meme on Tweeter, to say the least. The story of the token is a good example of the world being crazy and the people in it spontaneous.

 2. I enjoy you because of each of your effort on this site. Kim takes pleasure in conducting investigations and it is easy to understand why. Most people know all about the lively way you render reliable items through this website and even invigorate participation from other individuals on this issue so our favorite simple princess is without question being taught a great deal. Have fun with the rest of the new year. You have been carrying out a first class job.

 3. My spouse and i felt really joyful Jordan managed to round up his analysis by way of the precious recommendations he grabbed while using the web pages. It’s not at all simplistic to just happen to be making a gift of helpful tips which usually men and women have been making money from. And we also do know we need you to thank for that. The most important explanations you made, the easy blog navigation, the relationships your site make it easier to foster – it’s many superb, and it is assisting our son and the family feel that that subject is exciting, which is certainly pretty mandatory. Many thanks for the whole thing!

 4. I happen to be writing to make you be aware of what a exceptional encounter my wife’s princess went through using your web page. She noticed too many details, which included how it is like to possess an awesome giving style to have folks smoothly have an understanding of a variety of complicated matters. You truly surpassed readers’ expected results. Thank you for rendering such valuable, trusted, edifying and as well as cool thoughts on that topic to Kate.

 5. Thanks for all of the effort on this website. My daughter enjoys carrying out internet research and it is simple to grasp why. All of us learn all regarding the dynamic medium you deliver important guidance through the web blog and as well strongly encourage participation from other people on the point then our child is undoubtedly studying a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a really good job.

 6. I simply desired to appreciate you all over again. I am not sure the things I would have made to happen without the actual tricks contributed by you relating to such a area. Completely was a intimidating concern for me, but taking note of a well-written way you managed it forced me to leap for joy. I am happy for the help and as well , believe you find out what a powerful job that you’re carrying out training the mediocre ones all through a web site. I know that you have never encountered all of us.

 7. My husband and i were quite more than happy when Jordan managed to deal with his investigation using the precious recommendations he received through the weblog. It is now and again perplexing to simply possibly be giving out information which often many people may have been selling. So we realize we now have the website owner to give thanks to for that. Most of the explanations you have made, the straightforward website navigation, the friendships your site aid to instill – it’s got many awesome, and it’s letting our son in addition to our family reckon that this theme is fun, and that’s tremendously fundamental. Thanks for all the pieces!

 8. I have to show my appreciation to you just for rescuing me from this type of condition. As a result of looking through the internet and seeing advice that were not beneficial, I was thinking my life was well over. Existing minus the approaches to the difficulties you have solved through your good site is a crucial case, as well as the ones which might have in a wrong way damaged my career if I had not encountered your web blog. Your primary understanding and kindness in playing with a lot of stuff was priceless. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a subject like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for your expert and effective guide. I won’t think twice to suggest your web site to any person who should have recommendations on this subject.

 9. I have to express my gratitude for your generosity for folks that should have guidance on this one theme. Your personal dedication to getting the message all-around appeared to be rather interesting and have usually permitted ladies much like me to reach their endeavors. The useful tutorial signifies so much to me and a whole lot more to my fellow workers. Thank you; from each one of us.

 10. I wanted to draft you that tiny remark just to thank you once again with your lovely views you’ve contributed in this case. It’s simply tremendously open-handed of you to give without restraint just what many people could have made available as an e book to help with making some cash for their own end, mostly since you could possibly have done it if you ever considered necessary. The suggestions also acted as the fantastic way to recognize that most people have the same interest similar to my own to find out way more pertaining to this matter. I’m certain there are some more enjoyable situations in the future for many who read through your blog.

 11. A lot of thanks for each of your hard work on this blog. My mother delights in going through internet research and it’s simple to grasp why. All of us notice all of the lively means you create useful solutions by means of your web blog and in addition invigorate contribution from some others on this theme then our own princess is now becoming educated so much. Enjoy the rest of the year. You have been doing a stunning job.

 12. I am commenting to make you be aware of of the wonderful discovery our child enjoyed visiting yuor web blog. She figured out a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an amazing coaching character to get many more quite simply have an understanding of various specialized issues. You really exceeded readers’ desires. Many thanks for supplying these warm and helpful, safe, explanatory and even cool tips on the topic to Evelyn.

 13. I enjoy you because of all of your efforts on this web page. Ellie really likes working on investigation and it’s really obvious why. Many of us notice all regarding the dynamic medium you present informative steps via your blog and in addition recommend participation from the others on this subject so our favorite princess is always studying a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You are always doing a glorious job.

 14. I precisely desired to say thanks all over again. I’m not certain the things that I would have tried without the entire solutions discussed by you over such area. It actually was the scary crisis for me, but discovering the very professional style you treated the issue took me to cry with delight. I’m just happier for the help and wish you realize what a great job you happen to be putting in teaching most people through the use of your blog. I’m certain you haven’t come across all of us.

 15. My spouse and i have been now relieved when Michael could finish up his survey through your precious recommendations he was given through your blog. It is now and again perplexing to just choose to be releasing ideas which some people have been trying to sell. And we also fully grasp we need the writer to be grateful to for this. All of the explanations you made, the straightforward blog navigation, the relationships you will make it possible to create – it’s got most fabulous, and it’s really letting our son and us feel that this concept is thrilling, and that is extraordinarily pressing. Many thanks for all!

 16. I wanted to make a brief word to appreciate you for all of the remarkable facts you are writing here. My incredibly long internet research has at the end of the day been recognized with excellent points to share with my family. I would point out that we site visitors actually are very much blessed to live in a magnificent network with very many wonderful people with great plans. I feel rather blessed to have encountered the webpages and look forward to many more amazing minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 17. I wish to show appreciation to the writer for rescuing me from this condition. As a result of surfing through the search engines and obtaining principles that were not pleasant, I thought my entire life was gone. Existing devoid of the solutions to the problems you have sorted out as a result of your entire short article is a serious case, as well as those which could have adversely affected my career if I had not come across your web blog. Your primary ability and kindness in maneuvering everything was helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a thing like this. I am able to now relish my future. Thanks so much for the expert and results-oriented guide. I won’t hesitate to propose your web site to anyone who requires tips about this subject matter.

 18. I would like to express my thanks to you for bailing me out of this predicament. Just after exploring through the the net and meeting things which are not productive, I believed my life was well over. Existing without the presence of solutions to the problems you have sorted out by means of your main guideline is a serious case, and ones that might have negatively damaged my career if I had not encountered your blog post. Your own personal ability and kindness in maneuvering a lot of things was vital. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can also at this time relish my future. Thanks for your time very much for your skilled and effective guide. I will not be reluctant to suggest your site to any individual who would like guidance about this topic.

 19. I am glad for commenting to make you understand of the useful discovery my princess had browsing the blog. She came to understand plenty of pieces, not to mention how it is like to have a marvelous coaching spirit to get certain people without problems completely grasp various specialized matters. You actually exceeded her expected results. Thanks for showing the priceless, healthy, educational and even easy guidance on this topic to Mary.

 20. I simply wanted to say thanks again. I’m not certain the things I might have made to happen in the absence of these hints revealed by you concerning my industry. This was a real troublesome case in my circumstances, however , witnessing your professional mode you dealt with the issue took me to leap over joy. I’m just happier for your advice and in addition expect you realize what a great job you were undertaking educating others all through your blog. Most probably you haven’t met any of us.

 21. I and my guys were actually following the best secrets and techniques found on your website and then immediately got an awful suspicion I never thanked the web site owner for those techniques. All the men are actually consequently excited to read all of them and have pretty much been taking advantage of these things. We appreciate you really being quite thoughtful and also for figuring out certain good themes millions of individuals are really wanting to discover. My sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 22. I would like to show appreciation to the writer for bailing me out of this dilemma. Just after surfing through the the web and getting thoughts that were not helpful, I was thinking my entire life was done. Existing devoid of the strategies to the difficulties you have fixed all through your article content is a crucial case, and ones that might have adversely affected my career if I hadn’t encountered the blog. Your personal expertise and kindness in taking care of every aspect was helpful. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thank you very much for this specialized and amazing guide. I will not hesitate to refer your web page to any person who wants and needs guide about this area.

 23. I am also commenting to make you know what a helpful encounter my cousin’s princess encountered browsing your web page. She picked up such a lot of things, not to mention what it is like to possess an amazing coaching nature to make other folks effortlessly learn a variety of complex subject matter. You undoubtedly exceeded our expectations. I appreciate you for supplying those warm and helpful, safe, edifying and fun guidance on that topic to Mary.

 24. I would like to express my thanks to this writer for bailing me out of this predicament. Just after researching throughout the search engines and getting strategies which are not powerful, I believed my entire life was done. Living without the presence of strategies to the issues you’ve fixed as a result of the guide is a crucial case, as well as the ones that would have in a wrong way affected my career if I had not encountered your web blog. Your own understanding and kindness in dealing with all the pieces was precious. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for this professional and amazing guide. I won’t hesitate to suggest your web blog to any individual who should receive care about this problem.

 25. My wife and i got peaceful when Chris could carry out his analysis from your ideas he was given when using the weblog. It is now and again perplexing to simply happen to be handing out things the others could have been trying to sell. We really consider we need the writer to appreciate for this. These explanations you made, the straightforward web site menu, the relationships you can help engender – it’s got all astounding, and it is leading our son in addition to our family reason why this theme is thrilling, and that is unbelievably fundamental. Many thanks for all!

 26. I precisely had to appreciate you yet again. I do not know the things that I might have followed in the absence of the type of smart ideas discussed by you over my situation. It actually was a challenging issue in my opinion, nevertheless spending time with the very well-written tactic you resolved that took me to cry over delight. Now i am happy for the help and even have high hopes you realize what a great job that you’re providing training the mediocre ones through the use of your websites. I’m certain you’ve never encountered any of us.

 27. I together with my guys have been reading the great procedures on the blog then at once developed an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those secrets. The ladies came for this reason joyful to see all of them and have surely been having fun with these things. Appreciate your being simply thoughtful and for utilizing variety of magnificent useful guides millions of individuals are really desirous to understand about. Our sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 28. I want to express some thanks to the writer just for bailing me out of this type of condition. After researching through the internet and getting tips which are not powerful, I thought my life was over. Being alive devoid of the answers to the difficulties you’ve fixed as a result of this report is a critical case, and the kind which might have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your site. Your primary talents and kindness in playing with all the pieces was useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for your professional and amazing help. I will not be reluctant to endorse your blog to any individual who requires counselling about this subject matter.

 29. I enjoy you because of all of the hard work on this site. Gloria really loves making time for investigation and it’s easy to understand why. We learn all about the dynamic means you offer insightful tactics through this website and as well as welcome response from people on the area so our favorite simple princess is truly learning a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a terrific job.

 30. I as well as my buddies came reading through the nice tips and hints located on the website and so at once I got a horrible suspicion I had not expressed respect to you for those tips. These boys happened to be as a consequence joyful to read all of them and already have seriously been making the most of them. Many thanks for genuinely indeed considerate and for settling on these kinds of incredibly good guides millions of individuals are really wanting to learn about. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 31. Thank you a lot for providing individuals with a very remarkable chance to discover important secrets from this blog. It is usually so sweet plus packed with fun for me and my office colleagues to visit your website more than three times in 7 days to read through the newest items you have. Not to mention, I’m so usually fulfilled concerning the cool methods you serve. Selected 2 ideas in this posting are in fact the most impressive we’ve had.

 32. I enjoy you because of all of your work on this site. My daughter loves going through investigation and it’s really obvious why. All of us learn all about the lively way you produce useful solutions through your blog and even invigorate contribution from visitors on that subject then our own princess is actually being taught a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You are performing a first class job.

 33. I would like to show appreciation to this writer just for rescuing me from such a matter. Just after searching throughout the the web and coming across principles which were not beneficial, I thought my entire life was well over. Existing devoid of the approaches to the issues you have fixed by way of your main blog post is a critical case, and those which may have adversely affected my entire career if I hadn’t discovered your website. Your personal talents and kindness in controlling every aspect was important. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for your specialized and effective guide. I will not hesitate to propose the website to anyone who will need recommendations on this subject matter.

 34. I must show my thanks to this writer for bailing me out of this type of condition. Right after browsing throughout the internet and obtaining suggestions which are not pleasant, I thought my entire life was done. Existing without the strategies to the issues you have fixed all through your entire post is a serious case, and ones that would have adversely damaged my career if I hadn’t discovered the blog. Your good know-how and kindness in taking care of every part was priceless. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for the high quality and amazing guide. I will not be reluctant to suggest your web sites to anyone who wants and needs guidelines on this matter.

 35. Thanks for all of the work on this website. Kate really likes going through internet research and it’s really easy to understand why. All of us know all of the compelling means you offer valuable guides by means of your web blog and therefore inspire participation from others on that subject matter plus our favorite simple princess is always understanding so much. Enjoy the rest of the new year. You’re doing a remarkable job.

 36. I and also my pals ended up examining the best ideas found on your site then immediately came up with a terrible feeling I never expressed respect to the website owner for those strategies. All of the women are already absolutely glad to read through them and already have clearly been having fun with them. Thank you for actually being considerably thoughtful and also for settling on some cool useful guides most people are really desirous to understand about. My very own sincere apologies for not saying thanks to sooner.

 37. I wish to express some thanks to the writer just for bailing me out of this particular scenario. Because of researching through the internet and finding opinions that were not powerful, I assumed my entire life was done. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you have solved through your main site is a critical case, and the ones that could have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered your site. Your own natural talent and kindness in touching almost everything was vital. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a point like this. I can at this moment relish my future. Thanks for your time so much for this professional and amazing help. I won’t be reluctant to endorse your web blog to anyone who should receive guide on this situation.

 38. I’m also commenting to let you know of the nice encounter our daughter enjoyed checking your web site. She learned many things, with the inclusion of how it is like to have an excellent teaching mindset to have the rest very easily know just exactly several grueling subject areas. You really did more than our own desires. Thank you for giving such priceless, dependable, revealing and in addition cool guidance on your topic to Kate.

 39. For the most part, a Bitcoin sports welcome bonus is just like every welcome online gambling bonus – except you can get bonus Bitcoins rather than dollars, or funds on your account. Provided you follow the terms and conditions of the Bitcoin sports betting sites of your choosing, you will qualify for the bonus. The bonuses can range from the book matching every dollar you deposit up until a certain amount. But, to be fair, it’s rare to find exclusive sports available for betting on any sportsbook, these days, since Bitcoin sports gambling sites know which sports people want to bet on. Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information. http://myfsk-staging.org/community/profile/frankie23095786/ A major reason many individuals love to use PaySafeCard is that you don’t need to reveal any personal details. You don’t fill any forms, as all you need to do is offer cash to get a prepaid PaySafeCard. Then, you can utilize this prepaid card to pay for transactions. Very simple! This is why the PaySafeCard is a preferred option for many gamblers online. It also has a lot to say for the high numbers of PaySafeCard casinos. You don’t enjoy an equal opportunity to win at every blackjack table, deel het dan gerust met vrienden die er ook voordeel uit kunnen halen. And being proficient in communication is the main skill that each and every employer expects from their candidates, card game casino rules zombies. As they like to say: there are plenty of slots at All Slots, driving. Depending on your gambling appetite and whether you prefer to play it safe and go by the rules, skill. All the transaction fees incurred will be between your and your financial institution, single-player. I then drove back home 45 min away and went to the bank to withdrawal another 4k, two-player.

 40. Единственный ныне известный способ передачи коронавируса – от человека к человеку. Или через прямой контакт с жидкостями организма инфицированного (например, с капельками от кашля или чихания), или опосредованно – через контакты с поверхностями, которых касался зараженный. По словам Грейсон, коронавирус имеет множество опасных и долговременных последствий для здоровья, и одно из них — эректильная дисфункция у мужчин. Эксперты выяснили, по какой категории мужчин пандемия, а точнее ее последствия, бьют сильнее всего. Под ударом оказались мужчины среднего возраста, примерно от 30 до 45 лет, сообщает ИА KrasnodarMedia. https://gruene-frankfurt-ost.de/community/profile/trishajohns2502/ Эректильная дисфункция и сниженное либидо — не самая большая проблема, с которой может столкнуться мужчина. Например, в Южной Африке по сей день существует ритуальный обряд обрезания. Причем не такого щадящего, как у евреев или мусульман, а с более обширным иссечением кожи. Зарубежные клиники предлагают современные методы лечения импотенции. Например, в Германии особое внимание уделяется медикаментозной терапии, психосексуальной коррекции, вакуумно-эректорной терапии и хирургическому лечению. А в клиниках Южной Кореи лечение дополняют применением методов восточного массажа. Депрессия является широко распространённой причиной сексуальных дисфункций. Если человек печален, чувствует себя удручённым и обессиленным, и у него наблюдаются нарушения сна или аппетита, то сексуальные проблемы – просто ещё один симптом депрессии. СМИ информационное агентство «Агентство городских новостей «Москва» зарегистрировано в Федеральной службе по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций. Свидетельство о регистрации средства массовой информации Эл № ФС77-53980 от 30 апреля 2013 г.

 41. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive process
  and our whole group will be grateful to you.

 42. My family every time say that I am wasting my time here at net, however I know
  I am getting experience all the time by reading such fastidious content.

 43. Every Day our hacker group Will update the store with Fresh Cards, Paypal verified balance, Accounts store ( ebay,amazon,Bank login,fullz info dob ssn…)

 44. Fine way of explaining, and good paragraph to get information concerning my presentation topic, which
  i am going to convey in college.

 45. Pingback: viagra canada
 46. Pingback: sildenafil online
 47. Pingback: buy generic viagra
 48. Pingback: cialis by mail